Intel Rocket Lake - informacje o procesorach i płytach głównych
Kilka dni Intel oficjalnie potwierdził premierę procesorów 11 generacji o kodowej nazwie Rocket Lake w pierwszym kwartale 2021 roku (według doniesień będzie to konkretnie marzec). Wiemy już, że nadchodzące procesory Intela będą musiały zmierzyć się ze świeżo zaprezentowanymi jednostkami AMD Ryzen serii 5000. Będą to także pierwsze, desktopowe jednostki Intela wspierające interfejs PCIe 4.0. Tymczasem do sieci przedostało się mnóstwo nowych szczegółów dotyczących zarówno procesorów jak i obsługujących je płyt głównych. Na razie są to oczywiście niepotwierdzone plotki, jednak przynajmniej część z nich wydaje się być zaskakująca w kontekście dotychczasowych działań Intela oraz producentów płyt głównych.
Poznaliśmy sporo nowych informacji na temat nadchodzącej 11 generacji procesorów Intel Rocket Lake oraz płyt głównych opartych o chipset Intel B460.
W sieci pojawiła się garść nowych informacji na temat nadchodzących procesorów 11 generacji Intel Rocket Lake. Niektóre doniesienia są już od pewnego czasu znane. Mowa m.in. o wsparciu interfejsu PCIe 4.0 oraz przebudowaniu pamięci cache. W przypadku cache L1 oraz L2 było to odpowiednio 32 KB oraz 256 KB dla 10 generacji Comet Lake. W przypadku Rocket Lake otrzymamy 48 KB cache L1 oraz 512 KB cache L2. Nie zabraknie także obsługi instrukcji AVX-512, przy czym źródło donosi, że włączenie tego w testach doprowadza do zauważalnego wzrostu temperatury oraz poboru energii przez procesory 11 generacji. Dowiedzieliśmy się ponadto, że obecnie testowane jednostki Rocket Lake nie mają problemu z utrzymaniem stabilnych 5 GHz na wszystkich ośmiu rdzeniach. W przypadku taktowania pojedynczego rdzenia, Intel ma zaoferować zegary rzędu 5,4-5,5 GHz dla rodziny Core i9. Rzekomo obecne próbki inżynieryjne osiągają maksymalnie 5,3 GHz. W połączeniu z odejściem od architektury Skylake ma się to przełożyć na zauważalnie wyższą wydajność w grach.
Nie zabraknie również zgodności z płytami głównymi opartymi o chipset Intel Z490, których VRM bez problemu umożliwi także OC do 5 GHz na wszystkich rdzeniach. Źródło przyznaje, że architektura na której opiera się 11 generacja Rocket Lake została ściśle przygotowana z myślą o grach komputerowych i to w tym zastosowaniu nadchodzące procesory mają sobie radzić najlepiej. Pomimo obecności maksymalnie 8 rdzeni, Rocket Lake z pewnością okaże się godną konkurencją dla AMD Ryzen 5000 Vermeer. Zarówno seria Intel Core i7 jak i Core i9 zostaną wyposażone w 8 rdzeni i 16 wątków, przy czym flagowy Core i9 będzie oferował wyższe zegary oraz lepszy potencjał dalszego OC. Układy Core i5 zostaną wyposażone w 6 rdzeni i 12 wątków. Kolejny temat to ceny procesorów Rocket Lake, które mają być ustalone na bardzo konkurencyjnym poziomie względem AMD Zen 3. Jednostki Core i7 powinny zostać wycenione na mniej niż 400 dolarów, z kolei procesory Core i5 zamkną się w przedziale od 250 do 300 dolarów. Tym samym obie serie będą walczyć z układami Ryzen 5 5600X oraz Ryzen 7 5800X. Ostatnią, istotną informacją są zmiany w płytach głównych opartych o chipset Intel B560. Podobnie jak Z490 oraz Z590, na płytach tych możliwe będzie OC pamięci RAM, co z pewnością zwiększy opłacalność całej platformy.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7