HGST prezentuje nowe dyski SSD Ultrastar SN150 PCIe NVMe
W ciągu ostatnich kilku lat doszło do wyraźnej popularyzacji dysków półprzewodnikowych. Ceny stopniowo topniały, pozwalając coraz większej ilości zwykłych użytkowników na zakup SSD o sensownej pojemności. Chociaż nadal nie jest to najtańszy komponent to trudno sobie teraz wyobrazić nowe, niebudżetowe zestawy komputerowe bez małego, szybkiego dysku przewidzianego na system oraz najważniejsze aplikacje. Trzeba jednak pamiętać o korzeniach naszych nowych ulubieńców. Pierwotnie tak jak i inne najwydajniejsze na rynku rozwiązania były one jednak skierowane na rynki profesjonalne, takie jak maszyny wirtualne czy serwery. Nie inaczej jest z opisywanym dzisiaj urządzeniem czyli dyskiem SSD od HGST, modelem Ultrastar SN150 PCIe NVMe. Przewidziany jest bowiem do pracy z programami takimi jak VMware Virtual SAN oraz VMware vSphere.
Najnowszy produkt HGST, Ultrastar SN150, oferuje cztery razy większą wydajność dla odczytu sekwencyjnego IOPS 4K oraz dwa razy większą wydajność dla zapisu sekwencyjnego IOPS 4K.
Ultrastar SN150 jest rozszerzeniem bogatej już oferty Western Digital, do której należy zarówno HGST jak i Sandisk. Obie ze spółek po wykupieniu ich przez amerykańskiego giganta funkcjonują obecnie jako firmy córki. Po zsumowaniu trzech portfolio otrzymujemy więc ponad 200 różnych rozwiązań przeznaczonych dla najbardziej wymagających odbiorców. Przykładami niech będą chociażby Fusion ioMemory, SanDisk Lightning II czy Ultrastar 7K6000. Najnowszy model Hitachi Global Storage Technologies jest zaś rozwinięciem zaprezentowanych wcześniej modeli z serii Ultrastar SN100, zajmując aktualnie stosunkowo wysokie miejsce w branżowych benchmarkach pokroju VMmark. Opisywany dzisiaj SSD oparty został na kościach od Toshiby w postaci A19nm eMLC NAND.
Western Digital przejmuje firmę SanDisk za 19 mld dolarów
HGST Ultrastar SN150 oferuje cztery razy większą wydajność dla odczytu sekwencyjnego IOPS 4K oraz dwa razy większą wydajność dla zapisu sekwencyjnego IOPS 4K w porównaniu do popularnych rozwiązań przeznaczonych dla rynku wirtualizacji. Tyle jeśli chodzi o pochlebne słowa PR, a jak to ma się w praktyce? Maksymalny odczyt sekwencyjny wynosi 3000 MB/s, zaś zapis sięga 1600 MB/s przy 743,000/140,000 IOPS 4K. Jednak nie same osiągi dla tego typu produktów się liczą, równie ważna jest niezawodność. Producent ocenił żywotność swojego produktu na dwa miliony godzin bezawaryjnej pracy, obejmując go przy tym pięcioletnią gwarancją. Ultrastar SN150 ma być dostępny w dwóch pojemnościach - 3200 oraz 1600 GB. Dysk jest już dostępny w wybranych europejskich sklepach w niebagatelnej cenie ponad 12 tysięcy złotych za mniejszy wariant oraz 24,5 tysiąca złotych za większy. Dla wszystkich zainteresowanych pełna specyfikacja produktu dostępna jest pod TYM adresem.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27