Google zapłaci 4,34 mld euro grzywny za Androida
Rynek urządzeń mobilnych ciągle się rozrasta, jednak nie licząc hermetycznego ogródka Apple, praktycznie w całości zdominowany jest przez jeden system operacyjny - Android. Od dobrych kilku lat zwraca się uwagę, że sytuacja ta nosi znamiona patologii, a samemu Google zarzuca się stosowanie w tym sektorze praktyk monopolistycznych. Jak się okazuje, ze stanowiskiem tym zgadza się także Komisja Europejska, która na skutek trwającego kilka lat postępowania zdecydowała się ukarać giganta z Mountain View grzywną w wysokości 4,34 miliarda euro za nadużywanie pozycji dominującej. Samo przedsiębiorstwo nie zgadza się z treścią decyzji i już zapowiedziało, że złoży od niej odwołanie.
Według Komisji Europejskiej Google stosuje nielegalne praktyki już od 2011 roku, a ich ofiarą miał paść m.in. Fire OS od Amazon.
Komisja Europejska zasądza karę za zmowę cenową firm
W swoim postępowaniu Komisja Europejska ustaliła, że Google stosuje praktyki związane z nadużywaniem pozycji dominującej od co najmniej 2011 roku, a w ramach decyzji jako nielegalne zakwalifikowano trzy rodzaje działań, których gigant z Mountain View się dopuszczał. Przede wszystkim mówimy tutaj o obowiązkowym preinstalowaniu na certyfikowanych smartfonach z Androidem przeglądarki Chrome oraz aplikacji wyszukiwania od Google, co miało znacząco utrudniać innym podmiotom oferującym analogiczne usługi konkurowanie z amerykańską firmą (sytuacja analogiczna do forsowania przez Microsoft przeglądarki Internet Explorer w Windowsie). Drugi zarzut dotyczył dopłat, które Google oferowało części producentów smartfonów oraz operatorów telefonicznych w zamian za instalowanie na oferowanych przez nich urządzeniach wyłącznie swoich usług. Wreszcie trzeci odnosił się do uniemożliwiania producentom oferującym smartfony certyfikowane przez Google sprzedawania urządzeń z alternatywnymi wersjami Androida (np. Fire OS od Amazon).
Qualcomm ukarany na 997 mln euro przez Komisję Europejską
Jest to już druga kara nałożona na giganta z Mountain View przez Komisję Europejską. Poprzednią wymierzono w lipcu 2017 roku i odnosiła się do usługi Google Shopping, w której to firma miała promować część sklepów z naruszeniem przepisów o ochronie konkurencji obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Google zostało wtedy ukarane rekordową kwotą 2,4 miliarda euro. W dzisiejszej decyzji ten historyczny wynik udało się przebić blisko dwukrotnie, a budżet korporacji uszczupli się o 4,34 miliarda euro. Oczywiście będzie to miało miejsce tylko i wyłącznie pod warunkiem, że decyzja zostanie podtrzymana w postępowaniu odwoławczym, bowiem gigant z Mountain View już zapowiedział, że złoży stosowne odwołanie (na co ma 90 dni). Niestety na wynik postępowania w wyższej instancji możemy poczekać nawet kilka kolejnych lat, ale już dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej ma szansę przynieść duże zmiany na rynku mobilnym i choć częściowo przełamać monopol Google.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76