Komisja Europejska zasądza karę za zmowę cenową firm
Jak powszechnie wiadomo Komisja Europejska, nie bawi się w uprzejmości stojąc na straży porządku obowiązującego w Unii Europejskiej i gdy zachodzi taka potrzeba, bez najmniejszych skrupułów nakłada dotkliwe kary finansowe, niezależnie od tego czy ich adresatem jest całe państwo czy też potężna korporacja. Tym razem dostało się tym drugim, gdyż gigantyczna kara rzędu 166 milionów euro za zmowę cenową obciążyła konta trzech potentatów przemysłu elektronicznego: Sony, Sanyo, Panasonica. Kary uniknął natomiast Samsung, który pomimo udziału w tym niecnym procederze, doniósł na swoich wspólników Komisji Europejskiej, dzięki czemu udało mu się wymigać od odpowiedzialności. Rzeczona zmowa dotyczyła zaś sterowania cenami baterii litowo-jonowych, dzięki czemu pomiędzy firmami nie dochodziło do walki cenowej o klienta.
Komisja Europejska za zmowę cenową ukarała grzywną rzędu 166 milionów euro trzech potentatów rynku elektronicznego: Sony, Sanyo i Panasonica. W zmowie uczestniczył też Samsung, jednakże ze względu na doniesienie o tym procederze Komisji, nie dosięgła go kara finansowa.
Zmowy cenowe pomiędzy największymi firmami są bardzo powszechne, dlatego też dość regularnie dowiadujemy się o kolejnych, które to wychodzą na jaw. Oczywiście to tylko kropla w morzu i na każdą jedną aferę z tym związaną, przypada wiele innych, o których nigdy nie usłyszymy. Przechodząc jednak do sedna sprawy wszystkie cztery wymienione firmy, a wiec Sony, Sanyo, Panasonic oraz Samsung kontaktowały się pomiędzy sobą w celu sterowania cenami baterii litowo-jonowych, które to są niezwykle popularnym towarem, a to ze względu na obecność we wszystkich współczesnych telefonach komórkowych, laptopach czy też elektronarzędziach. Wynika z tego, iż większość z nas stała się w ostatnim czasie ofiarami tego podłego procederu.
Komisja Europejska i wielkie korporacje przeciw mowie nienawiści
Z tego względu sprawą zainteresowała się Komisja Europejska, decydując na nałożenie dotkliwych kar na nieuczciwych producentów. Sumy jakie mają oni zapłacić przedstawiają się następująco: Sony - 29,8 mln euro, Panasonic - 38,9 mln euro, a Sanyo - 97,1 mln euro. Jak już wspominałem kary uniknął Samsung, któremu groziła grzywna wysokości 57,7 mln euro. Tak zaś całą sprawę skomentowała europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager: "Miliony Europejczyków korzystają z laptopów, telefonów komórkowych oraz elektronarzędzi, które to są zasilane za pomocą akumulatorów litowo-jonowych. Dzisiejsza decyzja karze czterech producentów baterii, którzy spekulowali sterując cenami przedmiotów sprzedawanych klientom z Europy. Jest ona także sygnałem dla wszystkich producentów: jeżeli europejski klient jest ofiarą kartelu, Komisja Europejska podejmie odpowiednie działania nawet jeżeli antykonkurencyjne porozumienia mają miejsce poza Europą."
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57