Facebook wprowadza system płatności do swoich aplikacji
Facebook eksperymentował niedawno z kryptowalutą Libra, wobec której miał wielkie plany. Jednakże borykał się z problemem wizerunkowym, a co za tym idzie - trudno było mu zyskać zaufanie organów regulacji usług finansowych i banków. Stracił nawet wsparcie kluczowych członków Libra Association, takich jak Mastercard czy Visa. Projekt ten został na razie odsunięty na bok, a tymczasem amerykańska korporacja ogłosiła inną alternatywę. Jest nią wprowadzenie bardziej konwencjonalnego systemu płatności wewnątrz własnego ekosystemu aplikacji, tj. WhatsApp, Instagram, Messengera i Facebooka. Jest nim Facebook Pay i właśnie startuje on w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych.
Facebook Pay to nowy system płatności w aplikacjach Messenger, Facebook, Whatsapp i Instagram, który wchodzi teraz do Stanów ZJednoczonych.
Facebook Pay to ujednolicony system umożliwiający płatności wewnątrz wszystkich wyżej wymienionych programów. Wystarczy jedynie dodać metodę płatności w jednym z nich, a będzie ona działała w każdej innej aplikacji pod egidą Facebooka. W tym momencie Amerykanie mogą liczyć na integrację z większością kart debetowych i kredytowych oraz PayPalem. Dzięki temu systemowi będzie można przesyłać pieniądze znajomym, kupować towar (np. z Marketplace, czyli tablicy ogłoszeń), jak również przekazywać pieniądze na cele charytatywne.
Facebook: nowa funkcja na portalu ma pomóc walczyć z fake news
System Facebook Pay ma być osobnym przedsięwzięciem od portfela Calibra oraz kryptowaluty Libra. Usługa ta jest zbudowana w oparciu o już istniejącą infrastrukturę finansową oraz we współpracy z dotychczasowymi partnerami Facebooka. Usługa najpierw zawita na Messengerze i Facebooku do 17 listopada 2019. Firma nie ogłosiła, kiedy dokładnie Pay trafi do Instagrama i Whatsappa, ani kiedy będzie dostępna w innych krajach. Warto jednak podkreślić, że Facebook od 2017 do czerwca 2019 oferował możliwość dokonywania przekazów pieniężnych drogą P2P w UK i we Francji, ale system ten został wycofany. Być może Pay będzie jego udoskonaloną wersją.