Czyżby koniec serwisu społecznościowego Grono.net?
Pierwszego lipca, jak zapewniali twórcy, miała zmienić się szata graficzna oraz funkcjonalność jednego z pierwszych polskich serwisów społecznościowych. Niestety użytkownicy serwisu na dzień dzisiejszy nie znajdą już nic pod adresem grono.net, widnieje tylko informacja, że domena jest możliwa do kupienia. Jeszcze niedawno otwierając stronę grono.net następowało automatyczne przekierowanie na adres grono.net.pl, zaś teraz następuje przekierowanie do serwisu Go Daddy. Można zalogować się na stronę grono.net.pl kontem z serwisu grono.net, lecz wszystkie zasoby użytkowników w magiczny sposób "wyparowały". Wygląda na to, że w taki właśnie sposób marka Grono.net znika z polskiego internetu. Czy w dobie Facebooka i innych portali społecznościowych będziecie za nim tęsknić?
Uruchomiony w lutym 2004 roku serwis na początku był zamkniętą społecznością użytkowników, aby móc założyć konto, trzeba było otrzymać zaproszenie od znajomego. Później portal rozrósł się do tego stopnia, że otrzymanie zaproszenia przestało być barierą uczestnictwa. Dochodziło nawet do prób sprzedaży zaproszeń w serwisach aukcyjnych. Grono otrzymało kilka nagród w tym statuetkę CoolBrands w kategorii Web 2.0. Konkurencja w postaci serwisu Nasza Klasa a później Facebook'a sprawiły, że Grono straciło bezpowrotnie pozycję lidera i stało się głównie zbiorem grup dyskusyjnych. W czerwcu zarejestrowani użytkownicy otrzymali e-maila od zarządu "Grona" informującego o planowanych zmianach :
"(...) Zmieni się layout i funkcjonalności serwisu. W związku z tymi zmianami wszystkie Twoje zdjęcia powinny zostać zachowane. Aby jednak mieć pewność, że Twoje albumy będą nadal dostępne, zalecamy skopiowanie ich na dysk lokalny Twojego komputera. Większość aktywnych gron tematycznych, również będzie istnieć w obecnej formie. Nowy uproszczony wygląd serwisu pozwoli Ci odkryć na nowo zalety Grono.net.pl. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi możliwościami."
Niestety póki co wychodzi na to, że wbrew zapewnieniom twórców wszystkie wiadomości i pliki użytkowników przepadły, a zadaniem serwisu od dziś będzie głównie hosting plików, przez złośliwych określany mianem "chomikuj 2". Użytkownicy serwisu zakładają nowe grupy tematyczne, w których głównie okazują swoje niezadowolenie takim obrotem sprawy.
Źródło: PurePC
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57