Cooler Master CM690 II Advanced
Firmy Cooler Master nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać, a już na pewno nie osobom, które „skrzynkę” PeCeta traktują jako element wystroju wnętrza. Producent słynie wszak z całkiem solidnych i przyjemnych dla oka obudów komputerowych. Poza tym, Cooler Master łączy nie tylko atrakcyjny wygląd zewnętrzny, ale również nie boi się innowacyjnych rozwiązań, które z powodzeniem wprowadza w coraz to nowszych konstrukcjach. W swojej ofercie uwzględnia zarówno potrzeby zwykłych użytkowników, jak i najbardziej wymagających entuzjastów (min. opisywany pancernik ATCS 840). Wiele z produktów Cooler Master, stanowi marzenie niejednego czytelnika PurePC (modele HAF czy COSMOS), co świadczy o sile marki oraz pomysłowości inżynierów CM. Dziś natomiast przyjrzymy się odświeżonej wersji dość popularnej swego czasu „skrzyneczki” - mianowicie Dominatora CM-690. Kilka zmian, parę dodatków, drobny lifting i proszę - tak oto powstał Coolermaster CM690 II Advanced.
Autor: Piotr "Chaos" Maj i Marcin "ryba" Rywak
Od ładnych kilku lat Cooler Master „bombarduje” nas wysokiej klasy obudowami, wśród których każdy wyszpera coś dla siebie. W bogatym menu CM znajdziemy obudowy ogromne i malutkie. Takie, które mają jak najbardziej prosty design oraz takie, które można nazwać „kosmicznymi”. Jedne są całe zakryte, inne wręcz podziurawione jak sito by zapewnić jak największy przepływ powietrza. Do tej ostatniej grupy zalicza się seria HAF (High Air Flow). Jednak jej wyszukany „wojskowy” wygląd niekoniecznie trafi w gusta każdego. Chodźmy dalej... Cooler Master najwidoczniej wpadł na pomysł, żeby połączyć ogromny przepływ powietrza z bardzo dystyngowanym i eleganckim designem. Tak powstał na zgliszczach swojego młodszego brata CM690-II Advanced, czyli starszy „Dominatora” CM-690.
Dominator CM-690 miał swoją premierę mniej więcej we wrześniu 2007 i od tamtej pory znalazł wielu nabywców. Grono entuzjastów wybierało i nadal wybiera ten model do budowy własnych, wymarzonych komputerów osobistych. CM690-II Advanced jest następcą Dominatora zarówno z nazwy jak i z wyglądu. Niestety, wielu z Was doskonale wie, że drugie podejście zazwyczaj nie jest tak dobre jak pierwowzór. Jednak nie w tym przypadku. Konstruktorzy z Cooler Mastera wiedzieli co czynią. Zostawiono wszystko to, za co ceniono CM-690 i dodano to, co najlepsze w obecnych obudowach. Ale o tym za chwilę. Na początek garść suchych cyfr i danych:
Dane podstawowe:
- Materiał - Stal / Plastik + Siatka
- Wymiary (s x w x g) - 214.5 x 511.8 x 528.8 mm
- Waga netto - 9.56 kg
- Waga z opakowaniem - 11.56 kg
- Rodzaje płyt głównych - Micro - ATX / ATX / Mini-ITX
- Zatoki 5.25" - 4
- Zatoki 3.5" - 6 wewnątrz + 1 na zewnątrz
- I/O Panel - USB 2.0 x2, eSATA x1, MIC x1, Audio x1 (zgodne z HD / AC97 audio)
- Sloty kart - 7 + 1
- Zasilacz - Standard ATX PS2 / EPS 12V (nie dołączony do obudowy)
Chłodzenie:
- Przód: 140 x 25 mm Blue LED fan x 1 / 1200 RPM / 19 dBA
- Tył: 120 mm fan x 1 / 1200 RPM / 17 dBA
- Góra: 140 x 25 mm fan x 1 / 1200 RPM / 19 dBA (opcja 120 / 140 mm x2)
- Spód: 120 mm fan x 2 (opcja)
- Prawa Strona: 120 / 140 mm x 2 (opcja)
- Lewa Strona: 80 x 15 mm x 1 (opcja)
- HDD: 120 mm x 1 (opcja)
- VGA holder: 80 x 15 mm x 1 (opcja)
Opakowanie
Obudowa przyjechała do nas w ogromnym, ważącym prawie 12 kg kartonie. Już na pudełku widać, że w środku nie znajdziemy nic innego tylko nowe „czarne dziecko” Cooler Mastera. Na opakowaniu mamy duże zdjęcia obudowy, oddające to, co znajdziemy w środku oraz ujęcia z różnych stron pokazujące nam wszystkie nowe funkcje obudowy. Utrzymane w fioletowo-czarno-białym kolorze pudełko doskonale zabezpiecza sprzęt w czasie transportu. Obudowa jest zapakowana w standardowy zestaw zabezpieczający - folię oraz spore styropianowe profile strzegące ją przed obiciem.
Razem z obudową otrzymujemy szereg akcesoriów potrzebnych do montażu. A mianowicie, masę śrubek do instalacji, dystanse do płyty głównej, siateczkę maskującą, sanki służące do montażu urządzeń 3,5” w miejsce 5,25”, opaski do porządkowania kabli, PC speaker oraz VGA Holder. Ten ostatni gadżet omówimy dokładniej później, ale służy on głównie do podtrzymywania ciężkich kart graficznych, celem odciążenia slotu PCI-Express.
Istnieje również wersja Regular/Basic, która względem Advanced jest pozbawiona kilku rzeczy:
- VGA Holdera
- Zewnętrznego portu X-DOCK (jest po prostu zwykłe „wgłębienie” na akcesoria)
- Kratki na dyski SSD 2.5”
- Wentylatorów
- Montażu Tool-Free w niektórych miejscach (2 górne 5,25” tak, natomiast 2 dolne nie)
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »
NVIDIA GeForce RTX 5090 i RTX 5080 - poznaliśmy współczynnik TDP kart graficznych. Czas przygotować się na ogromny pobór mocy
DLSS 4 przetestowany w grze Cyberpunk 2077 na karcie NVIDIA GeForce RTX 5080. Wnioski? Duża poprawa jakości skalowania
NVIDIA GeForce RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070 Ti oraz RTX 5070 - Prezentacja nowej generacji kart graficznych Blackwell
Karta graficzna AMD Radeon RX 9070 XT ma oferować konkurencyjną wydajność w stosunku do GeForce RTX 4080
AMD Radeon RX 9070 XT przetestowany w Cyberpunk 2077 z Path Tracingiem i Black Myth: Wukong. Wyniki są obiecujące