ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO - Płyta główna za prawie 3000 złotych staje masowo w płomieniach. Powód? Dość absurdalny
Procesory Intel Alder Lake-S, czyli przedstawiciele 12. generacji, są już z nami niemal dwa miesiące. Co prawda lada moment do sklepów trafią kolejne jednostki, ale jako pierwsze debiutowały na rynku odblokowane modele i dedykowane im topowe płyty główne. Platformy z chipsetami Intel Z690 to drogie, rozbudowane propozycje stworzone z myślą o podkręcaniu. Wiele z nich potrafi kosztować tyle co cały komputer ze średniej półki, czyli kilka tysięcy złotych. Dzisiaj skupimy się na firmie ASUS oraz ich modelu ROG MAXIMUS Z690 HERO za prawie 3000 złotych. Wybrane sztuki odmawiają bowiem posłuszeństwa, stając w płomieniach. Prawdopodobny powód jest dość prosty i wydaje się mocno absurdalny.
Zdaniem Buildzoida z Actually Hardcore Overclocking wszystkie uszkodzone płyty główne ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO łączy źle zamontowany kondensator, który obrócony został o 180° - odwrotnie względem polaryzacji.
Oficjalne oświadczenie GIGABYTE w sprawie wybuchających zasilaczy z serii GP-P850GM oraz GP-P750GM
Jeszcze przed świętami na Reddicie i oficjalnym forum ASUSa pojawiały się pierwsze doniesienia dotyczące awarii płyt głównych ROG MAXIMUS Z690 HERO - KLIK1, KLIK2, KLIK3. W ostatnich dniach tylko ich przybyło. Wszystkie z nich łączą wypalone elementy na laminacie w okolicach banków dla modułów RAM oraz kod błędu 53 na ekranie POST podczas (nieudanego) startu komputera. Uszkodzone elementy to MOSFETy odpowiedzialne za dostarczanie napięcia 5 V do poszczególnych sekcji na płycie głównej, w tym pamięci RAM. Pierwsze teorie zakładały, że ASUS otrzymał partie wadliwych elementów lub postanowił przyoszczędzić. Nie bardzo jednak zgadzało się to z licznymi doniesieniami innych użytkowników, łącznie z osobami używającymi swoich płyt ROG MAXIMUS Z690 HERO do OC, które twierdziły, że u nich "wszystko jest OK".
Test procesora Intel Core i7-12700K vs AMD Ryzen 7 5800X - Średni Alder Lake. Porównanie wydajności pamięci DDR4 i DDR5
Prawdopodobnego winowajcę znalazł jednak znany w branży "Buildzoid" z Actually Hardcore Overclocking. A jest nim... źle obsadzony kondensator, który został odwrócony o 180° - odwrotnie względem polaryzacji. Tak zamontowany element widoczny jest na wszystkich zdjęciach przedstawiających uszkodzone płyty główne. Podczas gdy zdjęcia działających płyt głównych mają ten kondensator w poprawnej pozycji. Odwrócenie kondensatora skutkuje bardzo wysokimi temperaturami powiązanych z nim MOSFETów, które z czasem po prostu się topią lub zapalają. Powód takiego stanu rzeczy? Zapewne źle włożone rolka z kondensatorami do maszyny montażowej. Dziwi jednak, że nikt tego nie wyłapał podczas kontroli produktu, gdy ten zjeżdża z linii produkcyjnej. Z ostatecznym werdyktem najlepiej wstrzymać się jednak do oficjalnego komunikatu firmy ASUS. Jeśli jednak Buildzoid ma rację to sprawdzenie czy nasza płyta główna jest "OK", czy może narażona na awarię jest banalnie proste i nie wymaga żadnej wiedzy oraz dodatkowych narzędzi. Co więcej ASUS też ma ułatwioną sprawę - wystarczy wycofać wadliwą partię płyt głównych ze sklepów oraz od konsumentów i zastąpić je wolnymi od tej przypadłości. Zaś w "trefnych" płytach głównych po prostu przelutować kondensator.
OFICJALNE OŚWIADCZENIE FIRMY ASUS:
Firma ASUS słynie z dostarczania produktów najwyższej jakości i bardzo poważnie traktuje wszystkie nieprawidłowości zgłaszane przez klientów. Kilka dni temu otrzymaliśmy zgłoszenia dotyczące problemów z płytą główną ROG Maximus Z690 Hero. Przeprowadzone przez nas dochodzenie pozwoliło szybko zidentyfikować potencjalną przyczynę w postaci odwróconych kondensatorów pamięci, która nastąpiła już w procesie produkcji, na jednej z naszych linii. Ten błąd mógł powodować wystąpienie kodu 53 lub uszkodzenie elementów płyty głównej. Problem dotyczy jednostek wyprodukowanych w 2021 roku o part numerze: 90MB18E0-MVAAY0 i numerach seryjnych rozpoczynających się od: MA, MB lub MC. W dniu 28 grudnia 2021 roku odnotowaliśmy kilka incydentów na terenie Ameryki Północnej. Zapewniamy, że kontynuujemy naszą dokładną inspekcję u wszystkich partnerów i dostawców, w celu jak najszybszego zidentyfikowania i usunięcia z rynku płyt ROG Maximus Z690 Hero, których ten problem dotyczy. Ponadto będziemy współpracować z agencjami rządowymi nad programem wymiany.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości skontaktuj się z działem wsparcia ASUS: https://www.asus.com/us/support/callus
Jeśli chcesz sprawdzić, czy problem dotyczy również Twojej płyty głównej, odwiedź stronę: https://www.asus.com/support/rog-maximus-z690-hero-checking
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37