ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270 - płyta główna za 3000 zł
Rynek IT na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmienił się nie do poznania. Teoretycznie białe i tandetne obudowy wykonane wszystkie na jedną modłę oraz płyty główne z zielonym laminatem dawno już odeszły do lamusa. Teraz każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno technologiczni asceci ograniczający swoje potrzeby do niezbędnego minimum, jak i entuzjaści, którzy muszą mieć wszystko jak najlepiej pod siebie dopasowane. Do drugiej z grup skierowany jest najnowszy produkt od firmy ASUS. Tajwańczycy zaprezentowali właśnie nową płytę główną pod procesory Intela 6. i 7. generacji w postaci modelu ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270, który został przygotowany z myślą o autorskich układach chłodzenia cieczą.
Tak rozbudowane możliwości i akcesoria swoje kosztują. Tajwański produkt wyceniono na 620 funtów brytyjskich, czyli prawie 3100 złotych.
ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270 to płyta główna w standardzie E-ATX, którą wyposażono w najlepszy mainstreamowy chipset Z270 oraz gniazdo LGA 1151. Już na pierwszy rzut oka widać jej główny atrybut, który starszym czytelnikom może skojarzyć się z kaseciakiem. Jest to jednak podświetlany blok chłodzenia wodnego, który ma za zadanie odprowadzać ciepło z sekcji zasilania, procesora oraz jednego z dysków umieszczonych w slocie M.2. Prócz tego na laminacie umieszczono cztery sloty dla pamięci RAM DDR4 o łącznej pojemności do 64 GB oraz częstotliwości pracy nie wyższej niż 4133 MHz(OC), a dla kart rozszerzeń przygotowano dwa złącza PCI-Express 3.0 x16 mogące pracować w układzie x16/x0 lub x8/x8, jedno PCI-Express 3.0 x16 pracujące maksymalnie w trybie x4 oraz jeden slot PCI-Express 3.0 x4. W przypadku magazynowania danych użytkownik dysponuje ośmioma portami SATA III oraz dwoma M.2. A jeśli już w tej strefie PCB jesteśmy, to warto zauważyć, że wtyczka dla kabla zasilającego 24-pin obrócona została horyzontalnie, co bez wątpienia korzystnie wpływa na odbiór wizualny złożonego komputera chowając przed wzrokiem jedną z dyndających wiązek.
ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 - Oficjalna specyfikacja
Najciekawsze urządzenia i atrakcje firmy ASUS na IEM 2017
Na płycie głównej ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270 oczywiście nie mogło zabraknąć rozbudowanej maskownicy, łączności bezprzewodowej WiFI czy wsparcia dla oświetlenia RGB LED zgodnego z oprogramowaniem ASUS Aura Sync. Połączenie sieciowe oddane zostało pod opiekę kontrolerowi Intel I219-V, zaś za dźwięk odpowiedzialny jest kodek ROG SupremeFX S1220 z przetwornikiem analogowo-cyfrowym ES9023P. Na tylnym panelu złącz I/O znajdziemy cyfrowe wyjścia wideo w postaci DisplayPort 1.2 i HDMI 1.4b, sieciowe złącze RJ45, USB 3.1 Gen 2 typu A i C, sześć USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0), podświetlane porty audio, przycisk CMOS, port USB do flashowania BIOSu oraz miejsca do wyprowadzenia anteny WiFi. Dodatkowe przyciski takie jak start, reset czy wyświetlacz POST znajdują się w standardowym miejscu na samej płycie głównej. Niestety tak rozbudowane możliwości i akcesoria swoje kosztują. Tajwański produkt wyceniono na 620 funtów brytyjskich, czyli prawie 3100 złotych. ASUS ROG Maximus IX Extreme Z270 ma trafić do sprzedaży w połowie tego miesiąca. Pytanie, czy ktoś kto chce wydać tak bajońską sumę nie zdecyduje się po prostu na platformę X99 lub poczeka do nowszej X299? Z drugiej jednak strony rzucający się w oczy monoblok o wyglądzie kaseciaka jest prawdopodobnie jednym z najbardziej rozbudowanych bloków dostępnych na rynku. Tym razem ASUS nawiązał współpracę nie jak zawsze do tej pory z EKWB, a firmą Bitspower. Owocem czego jest wielce rozbudowany układ, w skład którego wchodzi między innymi przepływomierz, system, który wyłącza komputer w przypadku wykrycia wycieku czy czujniki temperatury przy dopływie i odpływie cieczy. Sam gadżet można spokojnie wycenić na ponad 800 złotych, znając ceny Bitspower.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37