AMD uruchamia GPUOpen - Nowa inicjatywa dla deweloperów
Współpraca oprogramowania oraz sprzętu to podstawa funkcjonowania systemu komputerowego - nawet najwydajniejsze układy stają się bezużyteczne, gdy programiści nie mogą wykorzystać ich możliwości przez braki we wsparciu dla narzędzi wykorzystywanych przy rozwoju gier oraz aplikacji. Przygotowanie odpowiedniego oprogramowania dla deweloperów pozwala na przekazanie im "władzy" nad wybranym układem (GPU, CPU), dzięki czemu wszyscy mogą cieszyć się z bezcennych korzyści. AMD pod koniec ubiegłego roku poinformowało o inicjatywie GPUOpen, która ma na celu zaoferowanie programistom lepszego dostępu do zasobów sprzętowych - GPUOpen ma być uniwersalną platformą dla twórców gier ułatwiającą uzyskanie wartościowych zasobów.
GPUOpen to otwarta inicjatywa dla deweloperów gier i aplikacji.
Dzisiaj oficjalnie poinformowano o uruchomieniu wspomnianego programu. Zgodnie ze słowami przedstawicielami AMD, GPUOpen jest w pełni zgodne z nową filozofią firmy i jest jednym z jej najważniejszych elementów. Inicjatywa została podzielona na dwa główne bloki przeznaczone dla deweloperów gier oraz CGI (computer-generated imagery), jak i programistów oprogramowania obliczeniowego. Producent podkreśla, że jest niejako gospodarzem GPUOpen, jednak sam projekt jest otwarty, na co wskazuje chociażby nazwa inicjatywy.
Dla wielu osób GPUOpen będzie przypominało kopię GameWorks w wykonaniu NVIDII, jednakże w rzeczywistości obydwa projekty różni wiele elementów. Przede wszystkim, GPUOpen nie jest zamkniętym programem, w którym AMD współpracuje z deweloperami za zamkniętymi drzwiami, oferując im dostęp do wybranych funkcji pod szczególnymi warunkami. Inicjatywa AMD przypomina raczej zaproszenie programistów do wykorzystywania elementów stworzonych przez firmę - udostępnia ona takie technologie jak chociażby TressFX, GeometryFX, ShadowFX lub LiquidVR, ale nie ingeruje w proces tworzenia gry lub innej aplikacji.
Producent kart graficznych Radeon oferując swoje technologie zgodnie ze specyfiką open-source ma nadzieje, że zostaną one szeroko wykorzystane przez programistów, natomiast AMD zyska na sprzedaży własnych układów graficznych, które wspomniane technologie dobrze wspierają. Producent chce pokazać deweloperom, że nie zamierza ograniczać dostępu do rdzeni GPU, a co za tym idzie - oferuje coraz lepsze warunki dla osób wykorzystujących biblioteki od "czerwonych". Inicjatywy takie jak GPUOpen to zawsze bardzo dobra informacja dla branży gier wideo, która dzięki temu może się rozwijać. Oczywiście, nie będą z tego zadowoleni ci, którzy wolą zamknięte rozwiązania.
Warto pamiętać, że technologie udostępniane w ramach GPUOpen nie zmuszają użytkowników do korzystania z układu graficznego Radeon - teraz wszystko zależy od deweloperów, którzy otrzymując narzędzia i biblioteki mogą wykorzystać je podczas swojej pracy. AMD uruchomieniem inicjatywy GPUOpen kontynuuje niejako strategię rozpoczętą przy tworzeniu Mantle, a później Vulkana. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, "czerwoni" mogą wypełnić swoją misję polegającą na wsparciu programistów i w dalszym ciągu rozwijać swój segment rozwiązań graficznych.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
60