AMD Ryzen - wyniki testów z popularnych benchmarków
Niedawno odbyła się oficjalna zapowiedź nowych procesorów AMD, dzięki czemu poznaliśmy już nazwę rodziny oraz podstawowe parametry najwydajniejszego układu na architekturze Zen. Będzie to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy chip cechujący się częstotliwością bazową 3,4 GHz, dysponujący 20 MB pamięci podręcznej oraz szeregiem autorskich technologii. Ów kawałek krzemu został właśnie przetestowany w popularnych programach Cinebench R15 i Fritz Chess Benchmark. Oczywiście w takich przypadkach należy z dużym dystansem traktować otrzymane wyniki, ponieważ nie dają nam pełnego obrazu wydajności nowego procesora, a ponadto pochodzą z portalu WCCFTech. W każdym razie jest... dosyć przeciętnie, przynajmniej w porównaniu do topowych układów Intela, chociaż wypadają zdecydowanie lepiej od swoich poprzedników.
Jest nieco gorzej niż mogliśmy się spodziewać, jednak czekamy na więcej testów - bez nich nie powinniśmy nic wyrokować.
AMD Ryzen w programie Cinebench R15 uzyskał wynik 1188 cb, który jest porównywalny do osiągnięć najwydajniejszych mainstreamowych procesorów Intela tzn. do nadchodzącego modelu Core i7-7700K (podkręconego do poziomu 4500-4700 MHz) osiągającego ~1080 cb. Jak widać w powyższej tabelce, nowa jednostka Czerwonych bez większych problemów dystansuje topowego Kaby Lake'a, chociaż różnica nie jest miażdżąca. Ryznen znacznie gorzej wypada w porównaniu z faktycznym konkurentem, czyli również 8-rdzeniowym oraz 16-wątkowym Core i7-6900K, którego wynik szacuje się na około 1500 cb. Z kolei 10-rdzeniowy oraz 20-wątkowy Core i7-6950X wręcz deklasuje Ryzena w tym zestawieniu. OK, przyjrzyjmy się teraz testom w Fritz Chess Benchmark.
AMD Ryzen - Skąd nazwa? Jakie ceny? Kiedy dostępność?
AMD Ryzen - Wszystko co wiemy o nowym procesorze AMD
W kolejnym benchmarku wyczekiwany chip AMD wypada znacznie mniej korzystnie, gdyż na domyślnych zegarach tylko nieznacznie wyprzedza Intel Core i7-7700K, jednak po podkręceniu Kaby Lake'a do poziomu 5 GHz różnica znacznie się pogłębia. Znacznie lepiej radzą sobie również chipy Broadwell-E, co zostało wyraźnie pokazane w powyższej tabelce. Podsumowując, jest nieco gorzej niż mogliśmy się spodziewać, jednak czekamy na więcej testów - bez nich nie powinniśmy nic wyrokować. Ciekawi nas również ostateczna cena topowego Ryzena. 500 dolarów za sztukę to podobno tylko wymysł mediów, jednak jeśli AMD zaszaleje z wyceną, procesor może nie sprostać konkurencji pod względem opłacalności. W końcu jakoś trzeba do siebie klienta przekonać...