AMD publikuje listę procesorów kompatybilnych z Oculus Rift
Ten rok ma należeć do technologii wirtualnej rzeczywistości - główne projekty, takie jak Oculus oraz HTC Vive pojawią się w domach pierwszych odbiorców w ciągu kolejnych miesięcy, co będzie można nazwać prawdziwym debiutem VR na rynku konsumenckim. Najbardziej rozpoznawalnym projektem jest oczywiście Oculus Rift, który jest dostępny w przedsprzedaży w niebagatelnej cenie wynoszącej około 600 dolarów. Zakup samego zestawu wirtualnej rzeczywistości to połowa sukcesu - należy jeszcze posiadać odpowiednio wydajną maszynę, która udźwignie ciężar generowania obrazu o odpowiedniej rozdzielczości i płynności. Rekomendowana specyfikacja techniczna nie należy być może do topowych i będących poza zasięgiem konsumentów, jednakże nietrudno zauważyć tutaj pewne nieścisłości lub kontrowersyjne zalecenia producenta.
AMD postanowiło wyręczyć Oculusa.
Zgodnie z oficjalnymi wymaganiami Oculus Rift, do komfortowej rozgrywki potrzebujemy karty graficznej NVIDIA GeForce GTX 970 lub AMD Radeon R9 290 - jak widać, w tym przypadku znajdziemy tutaj produkty pochodzące z dwóch "obozów". W przypadku rekomendowanych procesorów sytuacja wygląda inaczej, gdyż tutaj umieszczono tylko jeden model, a mianowicie Intel Core i5-4590:
Rekomendowane wymagania sprzętowe Oculus Rift
- Procesor: Intel Core i5-4590
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
- Pamięć operacyjna: 8 GB
- Wyjście wideo: HDMI 1.3
- Porty USB: 3x USB 3.1 Gen1 (USB 3.0), 1x USB 2.0
- System operacyjny: Windows 7 SP1 64 bit
A gdzie jakakolwiek jednostka CPU od AMD? Producent Oculus Rift nie zdecydował się zarekomendować procesora "czerwonych" zapewne z różnych powodów - nie wnikamy tutaj we współpracę obydwu firm, gdyż nie znamy jej szczegółów. Jedno jest pewne, a mianowicie to, że AMD nie jest zadowolone z oficjalnych wymagań Oculusa. Firma chce aktywnie brać udział w rozwoju rynku wirtualnej rzeczywistości, więc nie może pozostawać w cieniu Intela lub NVIDII. Właśnie dlatego marka odpowiedzialna za układy FX i APU postanowiła opublikować własną listę procesorów kompatybilnych z projektem Oculus Rift. Przedstawia się ona nastepująco:
Procesory AMD dla Oculus Rift
- AMD FX-9590 - osiem rdzeni, taktowanie 4,7 GHz (Turbo 5,0 GHz)
- AMD FX-9370 - osiem rdzeni, taktowanie 4,4 GHz (Turbo 4,7 GHz)
- AMD FX-8370 - osiem rdzeni, taktowanie 4,0 GHz (Turbo 4,3 GHz)
- AMD FX-8350 - osiem rdzeni, taktowanie 4,0 GHz (Turbo 4,2 GHz)
- AMD FX-6350 - sześć rdzeni, taktowanie 3,9 GHz (Turbo 4,2 GHz)
Według producenta, wymienione wyżej jednostki pozwalają na komfortowe korzystanie z zestawu Oculus Rift, oczywiście przy spełnieniu pozostałych wymagań dotyczących GPU i pamięci operacyjnej. Najsłabszym układem dla VR jest ponoć AMD FX-6350, który znajduje się na granicy wymagań i ma rywalizować pod tym względem z jednostkami Intela. Warto wspomnieć, że w oficjalnych wymaganiach Oculusa nadal nie znajdziemy jednostek AMD, więc powyższa lista to propozycja samego producenta.
Powiązane publikacje

Anbernic RG 557 - handheld do gier, który oferuje chip Dimensity 8300, system Android oraz ekran AMOLED
8
Czytniki e-booków z serii BOOX Go 7 mogą stać się także osobistymi notatnikami. Nowości oferują Androida i wsparcie dla rysika
2
Okulary Ray-Ban Meta z funkcjami AI. Tłumaczenia na żywo i integracja z Instagramem dostępne w kolejnych krajach
54
Genesis Nitro 800, Nitro 660 oraz Trit 660 RGB - nowe fotele dla graczy. Regulowane podłokietniki i poduszki Memory Foam
22