Aktualizacja Windows 10 May 2019 Update nie lubi starszych gier
Marcowa aktualizacja kwietniowa dla systemu operacyjnego Windows 10 obecnie zaplanowana jest na koniec maja. Windows 10 w wersji "1903" to kolejny pakiet zmian i poprawek dla tej platformy. Parę dni temu najnowsza kompilacja weszła w ostatnią fazę testów, w której udział biorą uczestnicy programu Windows Insider, którzy mogą pobierać Windows 10 May 2019 Update Release Preview. Po ostatniej dużej aktualizacji z października ubiegłego roku, chyba że to był listopad, grudzień, albo styczeń, chyba wszyscy użytkownicy systemu Windows 10 kolejny raz mogą tylko zgrzytać zębami. Windows 10 October 2018 Update stał się bowiem najgorszą aktualizacją jakiegokolwiek systemu Windows w historii.
Jeśli Microsoft nie podejmie się poważnych działań, to następna duża aktualizacja Windows 10 może mocno uderzyć w graczy.
Po wielu przeróżnych problemach z "październikową" aktualizacją Windows 10 z ubiegłego roku, która niektórym użytkownikom usuwała ich prywatne pliki, niektórym wyłączała wbudowane konto administratora, a innym gubiła pliki z archiwów ZIP. Problemów z Windows 10 October 2018 Update było znacznie więcej, co zresztą poskutkowało tym, że niektóre komputery do dziś tej aktualizacji nie otrzymały. Microsoft co najmniej trzy razy wycofywał ją (w kolejnych wersjach) z usługi Windows Update. Teraz firma stara się stworzyć wrażenie, że z jednej strony lepiej dopracowała następną dużą aktualizację, a z drugiej nie pominie tym razem opinii uczestników programu Windows Insider. Sęk w tym, że część najważniejszych problemów z "October 2018 Update" zgłaszał Microsoftowi nie kto inny jak... uczestnicy Windows Insider - jeszcze przed testami kompilacji finalnej.
Problemy z pracami nad systemem Windows 10 najwyraźniej nie kończą się. Aktualizacja 1903 od początku powoduje różne problemy, na które skarżą się uczestnicy programu Windows Insider. Żadnym już zaskoczeniem nie jest to, że Microsoft wydał gotową wersję Windows 10 1903 (May 2019 Update) z... problemami, na które użytkownicy skarżą się od kilku miesięcy. Już po paru dniach od udostępnienia tej aktualizacji w programie Windows Insider doniesienia z wielu różnych źródeł wskazują, że nie można jej zainstalować na części komputerów, i tu uwaga, przede wszystkim graczy. Z pozyskanych informacji wynika, że najnowsza kompilacja systemu Windows 10 nie chce się zainstalować na komputerach, na których znajduje się starsze oprogramowanie anty-cheatowe dla gier. Microsoft w jądrze systemowym wprowadził zmiany, które kolidują z rozwiązaniami zabezpieczającymi przed oszustwami w grach. Ten sam Microsoft już jakiś czas temu zapewniał, że pracował z partnerami z branży gier nad aktualizacjami dla anty-cheatowych rozwiązań i zalecał, aby przed instalacją Windows 10 May 2019 Update użytkownicy mieli najnowsze wersje gier. Problem polega na tym, że wiele starszych gier nie ma już od dawna żadnego wsparcia technicznego. Użytkownicy więc, w takich przypadkach, pozostają na gołym lodzie. Mogą albo mieć May 2019 Update, albo swoje starsze gry.
Windows 10 October 2018 Update boli też producentów sprzętu
Microsoft chcąc zaradzić, jakoś, takim sytuacjom, dla użytkowników przygotował łaskawy "powrót" do kontroli nad usługą Windows Update, którą znaliśmy przed pojawieniem się Windows 10 w ogóle. May 2019 Update wprowadzi bowiem zmianę w Windows 10 Update, która da użytkownikowi wybór trzech trybów działania tej usługi, jeśli chodzi o duże aktualizacje (tzw. aktualizacje funkcji):
- Pobierz i zainstaluj aktualizacje od razu
- Pobierz aktualizacje i wstrzymaj ich instalację nad maks. 35 dni
- Nie pobieraj i nie instaluj aktualizacji do czasu zakończenia wsparcia dla aktualnej wersji.
Tak czy inaczej, Windows 10 May 2019 Update już jawi się jako kolejna aktualizacja, która użytkowników systemu Windows 10 może przyprawić o ból głowy. No, chyba że tym razem zdarzy się jakiś cud?
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
3
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
13
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
21
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24