ABW zatrzymało dyrektora oddziału Huawei. Zarzut: szpiegostwo
8 stycznia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Zatrzymanymi mężczyznami są Weijing W, - dyrektor polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei oraz Piotr D. - były oficer ABW wysokiej rangi. Dwa dni po zatrzymaniu, 10 stycznia, Sąd Rejonowy w Warszawie zaaresztował mężczyzn na okres 3 miesięcy pod zarzutem z art, 130 ust. 1, dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP, co oznacza, że mężczyźni mieli współpracować z chińskim wywiadem. Nakaz zatrzymania wydany został przez Mazowiecki Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
8 stycznia ABW zatrzymało dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Pojmanym mężczyzną jest m.in. Weijing W, - dyrektor polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei.
Jak czytamy na portalu TVP Info Weijing W, - dyrektor polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei oraz Piotr D. - były oficer ABW wysokiej rangi, wczorajszym wieczorem w Sądzie Rejonowym w Warszawie usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko Rzeczypospolitej. Obaj mężczyźni zostali aresztowani w wyniku nakazu zatrzymania wydanego przez Mazowiecki Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Podczas zatrzymania we wtorek rano, funkcjonariusze ABW przeszukali nie tylko domy podejrzanych, ale także siedzibę firmy Huawei jak i Orange, gdzie wcześniej pracował Piotr D. Według serwisu Telewizji Polskiej zastępca ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce w związku z tą sprawą pojawił się w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o umożliwienie chińskim służbom konsularnym kontaktu z aresztowanym obywatelem chińskim.
W związku z tym, że dyrektora sprzedaży firmy Huawei nie chroni immunitet dyplomatyczny, pozostanie on, podobnie jak Polak, w areszcie co najmniej trzy miesiące. Pomimo postawionych zarzutów, mężczyźni nie przyznają się do winy i odmawiają składania wyjaśnień. Kapitan Piotr D. był funkcjonariuszem ABW do roku 2011. Jego odejście wiązano z mającą wówczas miejsce aferą korupcyjną dotyczącą przetargów informatycznych, choć wówczas zatrzymanemu nie postawiono zarzutów. Weijing W. jest absolwentem Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, gdzie studiował polonistykę. Trzeba zaznaczyć, że Uniwersytet ów uchodzi za wylęgarnię kadr chińskiego wywiadu. Weijing od 2006 roku objął stanowisko w Konsulacie Generalnym ChRL w Gdańsku, zaś w 2011 podjął pracę w Huawei, które docelowo uczyniło go dyrektorem sprzedaży w 2017 roku.
Aktualizacja: 11.01.2019 12:10 - Oświadczenie spółki Huawei:
Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.