Wyciekła możliwa specyfikacja procesorów Intel Coffee Lake
Ach, czymże stałaby się cała branża technologiczna bez wszelakich plotek i przecieków... Gdyby nie one, byłoby po prostu nudno, a ilość informacji publikowanych przez media zostałaby ograniczona do śmiesznej wręcz ilości. Najwięcej niepotwierdzonych wieści mamy w okresie przed premierą jakiegoś ważnego dla rynku podzespołu lub całej gamy podzespołów. Dobrym przykładem niech będą procesory Intela z nowej generacji Coffee Lake. Od dłuższego czasu atmosfera wokół tych układów staje się coraz gęstsza, choć tak naprawdę oficjalna ich zapowiedź nie miała miejsca. W sieci ciągle jednak wrze, bowiem 6-rdzeniowe chipy w mainstreamie od Intela powoli stają się faktem, o czym świadczą kolejne przecieki. Najnowsze dosyć dokładnie ukazują nam prawdopodobne parametry nowych procesorów.
Wszystkie układy posiadają po sześć rdzeni i 12 MB pamięci cache L3 i kompatybilne są z podstawką LGA 1151 - brakuje jednak nadal konkretnych informacji o wspieranych chipsetach i oznaczeniach modeli.
Choć w poniższej tabeli ujętych mamy całą garść danych na temat nadchodzących Coffee Lake'ów, brakuje ich oznaczeń. Mniejsza o to, w końcu liczyć powinna się specyfikacja. Wszystkie układy posiadają po sześć rdzeni i 12 MB pamięci cache L3 i kompatybilne są z podstawką LGA 1151 - brakuje jednak nadal konkretnych informacji o wspieranych chipsetach. Najmocniejszy procesor (zapewne Core i7-8700K) pracuje z częstotliwością bazową 3,7 GHz, jednak przy pełnym wykorzystaniu jednego rdzenia taktowanie może wzrosnąć nawet do 4,3 GHz. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi możliwe powinno być osiągnięcie wyższych wartości. TDP ma wynosić 95 W.
6-rdzeniowe chipy Coffee Lake nawet w serii Intel Core i5?
6-rdzeniowy procesor Intel Coffee Lake zidentyfikowany w CPU-Z
Znacznie ciekawiej wygląda sytuacja w przypadku dwóch pozostałych chipów. Jeden z nich cechuje się stosunkowo niską częstotliwością pracy (tylko 3,2 GHz z Turbo do 3,6 GHz), jednak ma on mieć odblokowany mnożnik i TDP równe także 95 W. Trzeba przyznać, że wygląda to dosyć podejrzanie. Nie mamy jednak informacji o aktywnej technologii HT, dlatego nie możemy wykluczyć, że jest to drugi, słabszy 12-wątkowiec. Ostatni model na pozór wydaje się najwolniejszy, bowiem TDP ustawione na poziomie 65 W i zegar na wartości 3,1 GHz zwiastuje najmniej wydajny układ w rodzinie, jednak Turbo aż do 4,2 GHz dosyć znacząco zmienia jego obraz. Jakkolwiek by jednak nie było, wszystkie te wartości nieco się różnią od tego, co mogliśmy wyczytać z ostatnich doniesień. Pytanie zatem, które specyfikacje są bliższe prawdy? To powinno okazać się już niebawem.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7