Winamp 5.8 Beta wyciekł do sieci - można pobierać i testować
Winamp niegdyś był najpopularniejszym odtwarzaczem na świecie. Zaczynał jako małe okienko do odtwarzania plików MP3 i z czasem rozrósł się do pełnoprawnego kombajnu z obsługą wielu formatów plików muzycznych, menedżerem list odtwarzania, wizualizacjami, wtyczkami, no i oczywiście gigantyczną bazą skórek tworzonych przez użytkowników. Długo utrzymywał się na pozycji lidera i nie dawał się podejść konkurencji, w tym chociażby odtwarzaczom serii Windows Media Player. Jego słabnięcie można było zacząć obserwować po pojawieniu się odtwarzaczy Apple iPod, wraz z którymi świat poznał iTunes. Pierwszy Winamp pojawił się 21 kwietnia 1997 roku, a ostatni 12 grudnia 2013 roku, a więc blisko cztery lata temu.
Kiedyś Sound Blaster był synonimem słów karta dźwiękowa tak, jak Winamp synonimem odtwarzacza MP3.
Winamp liczy sobie już co prawda ponad 20 lat, ale nawet dziś jego ostatnie wydanie z 2013 roku może śmiało służyć jako multimedialny kombajn muzyczny, wciąż oferujący obsługę bardzo wielu formatów plików audio. Trochę gorzej jest z filmami, bo najnowsze formaty kompresji albo w ogóle nie są obsługiwane, albo odtwarzanie plików z nimi sprawa różne problemy. Warto przypomnieć, że twórcy Winampa, Nullsoft, sprzedali w 1999 roku program firmie AOL. Ta w 2014 roku odsprzedała go Radionomy. Jak widać, ostatnia wersja została wydana gdy Winamp był już pod kontrolą Radionomy.. Od tamtej pory użytkownicy nie dostali ani jednej aktualizacji, a jedynie obietnice o tym, że coś się szykuje. Program wciąż ma fanów, co widać chociażby na oficjalnym forum dyskusyjnym. Użytkownicy wciąż czekają aż coś się w świecie Winampa ruszy, ale pomimo kilku zapowiedzi do dziś nie wiadomo, co dalej z tym projektem. Teraz w sieci jest udostępniony wyciek programu Winamp w wersji 5.8 beta (kompilacja 3653).
Zanim jednak ktoś zacznie się zbyt głośno cieszyć, trzeba zauważyć, że kompilacja ta powstała 26 października 2016 roku. Z jednej strony to źle, bo przez dwa lata nawet ta wersja nie została upubliczniona. Z drugiej może to być dobry prognostyk, a mianowicie dowód na to, że pod skrzydłami Radionomy jakieś prace jednak są lub przynajmniej były prowadzone. W wersji 5.8 beta jest całkiem sporo zmian. Nie będę wymieniać wszystkich, ale warto zwrócić uwagę na dodanie wtyczki z obsługą WASAPI (Windows Audio), ulepszenie kompatybilności z systemem Windows 8.1 i Windows 10, załatanie różnych wycieków pamięci, poprawienie problemu z długim ładowaniem plików, zaktualizowanie niektórych dekoderów oraz bibliotek, czy usunięcie obsługi DRM w plikach Windows Media. Warto mieć na uwadze to, że kompilacja 3653 nie jest uznana za stabilną, tak więc użytkownicy powinni liczyć się z możliwością występowania jakichś błędów. Nie wiadomo kto upublicznił plik instalatora w sieci. Można go znaleźć tutaj.