Naukowcy sprawdzili, czy smartfony rujnują zdrowie psychiczne
Smartfony niewątpliwie zmieniły sposób, w jaki funkcjonujemy codziennie i myślimy. Nie tylko urządzenia same w sobie, ale i również aplikacje specjalnie pod nie stworzone. W sieci pojawia się wiele głosów zaniepokojenia wobec tego, czy aby na pewno urządzenia mobilny miały korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Wielu obserwatorów ma wręcz opinię jakoby przyczyniały się one do uszczerbku na nim. Nie jest to zresztą trudne do wyobrażenia, zważywszy na to jak toksycznym medium bywa internet (nawet, a może wręcz zwłaszcza dla celebrytów). Najnowsze badania Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine nie wykazały jednak bezpośredniej zależności między czasem spędzonym przy smartfonach a gorszym stanem zdrowia psychicznego.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili, czy istnieje zależność między częstym używaniem smartfonów a uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Badanie wykazało, że taka korelacja nie istnieje.
W badaniu wzięło udział ponad 2000 osób w wieku nastoletnim, z czego następnie wyodrębniono podpróbkę 400 osób w przedziale 10 do 15 lat. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przyglądali się ich nawykom związanym z telefonami przez okres dwóch tygodni. W tym czasie analizowano również informacje na temat kondycji psychicznej nastolatków trzy razy w ciągu dnia. Raport wykazał, że częstsze wykorzystywanie technologii cyfrowych nie prowadzi do późniejszych problemów na tle psychicznym. Ponadto wykluczono także korelację stanu gorszego samopoczucia i wzmożonego używania urządzeń mobilnych. Co więcej, ustalenia badań przeczyły wręcz stereotypom. Na przykład nastolatkowie, którzy częściej wysyłali wiadomości tekstowe rzadziej doświadczali spadku samopoczucia w przeciwieństwie do osób, które nie pisały tak często.
WHO oficjalnie uznaje uzależnienie od gier wideo za chorobę
Michaeline Jensen z Uniwersytetu w Północnej Karolinie, jedna z badaczek, biorąca udział w projekcie, powiedziała, że nie udało się zebrać zbyt wielu dowodów na to, że czas spędzony przy smartfonach i w sieci zwiększa ryzyko występowania problemów natury psychicznej. – Zamiast kłócić się o to, czy telefony i social media są złe dla nastolatków, byłoby lepiej gdybyśmy bardziej ich wspierali w życiu zarówno w sieci, jak i poza nią – dodała Candice Odgers, prof. psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Badania te (jakkolwiek ograniczona była metodologia) pokazują jak łatwo można uczynić technologię wygodnym kozłem ofiarnym, a poważne problemy, jak np. zdrowie psychiczne wymagają znacznie bardziej złożonego podejścia.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10