TSMC: AMD i NVIDIA złożyły zamówienia na 16 nm GPU
Karty graficzne dostępne obecnie w sklepach posiadają procesory GPU wyprodukowane w 28-nanometrowym procesie technologicznym - AMD wprowadziło swoje akceleratory korzystające z tej litografii w 2011 roku, a więc opisywana technologia jest już z nami od około czterech lat. Czas na zmiany... W przypadku podzespołów komputerowych nic nie jest jednak takie proste, gdyż w interesach liczą się pieniądze i wpływy. Żaden z producentów nie jest w stanie zmniejszyć procesu technologicznego przy produkcji własnych urządzeń, jeżeli nie posiada własnych fabryk. Zarówno AMD, jak i NVIDIA korzystają z usług swoich partnerów, a więc są uzależnieni od strategii tychże firm. Jeżeli TSMC, GlobalFoundries lub Samsung ma problemy z wprowadzaniem nowej litografii, to ich odbiorcy również odczuwają skutki opóźnień zarówno w postaci zmniejszenia sprzedaży, jak i mniejszych przychodów.
Każdy chce otrzymać 16-nanometrowe jednostki na czas.
TSMC kilka dni temu poinformowało, że rozpoczęto masową produkcję 16-nanometrowych układów w procesie FinFET - na razie nie oznacza to jednak nic poważnego dla rynku podzespołów komputerowych, bowiem głównym powodem wdrożenia tej litografii są zamówienia od Apple. Firmy projektujące układy graficzne skupiają się na 16-nanometrowym procesie FinFET+, który zadebiutuje później. Według najnowszych informacji pochodzących od DigiTimes, swoje zamówienia u Taiwan Semiconductor Manufacturing Company złożyły także wspominane wcześniej firmy AMD oraz NVIDIA.
O ile decyzja "zielonych" była znana tak naprawdę już od wielu miesięcy, o tyle ponowne wybranie TSMC przez AMD może dla niektórych wydawać się dziwne. Najwidoczniej GlobalFoundries nie było w stanie zaoferować lepszej propozycji od TSMC w przypadku kart graficznych. Pozostali klienci tajwańskich zakładów zainteresowani 16-nanometrowym procesem technologicznym to: Apple, Avago, Broadcom, HiSilicon, LG Electronics, MediaTek oraz Xilinx. Obecnie trwa walka o priorytetowe dostawy, która może okazać się kluczem do sukcesu w przypadku ograniczenia produkcji układów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4