Truth About Tech - walka z uzależnieniami od technologii
W 2013 roku dwóch byłych pracowników firm Google oraz Facebook powołało do życia grupę, mającą na celu walkę z uzależniającą naturą technologii, której sami pomogli powstać. Problem, który zrodził się wraz ze wzrostem użytkowania sprzętu elektronicznego (zwłaszcza mobilnego) powoduje - jak mówią założyciele - „uprowadzanie naszych umysłów”. Należy więc ich zdaniem zapobiec „cyfrowemu kryzysowi uwagi” i przywrócić prawidłowy tor rozwoju technologii tak, aby mogła służyć człowiekowi w jak najlepszy sposób, minimalizując przy tym ryzyko uzależnień. Grupa ta nazywa się Center for Humane Technology, a jej członkowie spotkali się w poniedziałek w San Fransisco i powołali do życia kampanię „Truth About Tech”. Ma ona szerzyć wiedzę o tech-uzależnieniach, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
„Byli pracownicy internetowych gigantów – w tym założyciele Center for Humane Technology: McNamee i Harris, poprzez nową kampanię społecznościową chcą wyprostować ścieżki, którymi zawędrowała technologia prowadząc do wielu uzależnień.”
Partnerem kampanii jest także Common Sense – organizacja non-profit walcząca o poprawę jakości życia rodzin, a zwłaszcza dzieci zapewniając dostęp do godnych zaufania informacji oraz edukacji. Sama kampania ma wywrzeć nacisk na przemysł technologiczny, aby jego produkty były mniej natarczywe i uzależniające. Docelowo edukacji ma być poddanych 80 milionów konsumentów – stałych odbiorców organizacji Common Sense – rodzinom udzielona zostanie pomoc w zakresie mądrych wyborów technologicznych. Ostatecznie ma to za sobą pociągnąć zmianę nastawienia twórców oraz technologów branży i zmusić ich do zastanowienia się nad moralną odpowiedzialnością za to, do czego doprowadzają ich produkty. „Firmy zajmujące się rozwojem technologicznym przeprowadzają eksperymenty na naszych dzieciach na ogromną skalę” – mówi James P. Steyer – CEO i założyciel Common Sense – „Jeśli rodzice nauczą się wykrywać w jaki sposób takie spółki żerują na ich dzieciach, to sami będą wymagać zmian w tych praktykach”. Oprócz edukacji społeczeństwa „Truth About Tech” ma również przeprowadzić badania nad ilością cyfrowych uzależnień wśród młodzieży i szacować ich krótko- oraz długoterminowy wpływ.
Dotychczasowe badania przeprowadzone przez Common Sense w 2016 roku są niepokojące: nastolatkowie spędzają średnio dziewięć godzin korzystając z nowoczesnych technologii. Połowa z nich czuje się uzależniona od telefonów, a 60% rodziców twierdzi, że ich pociechy z pewnością są w szponach nałogu. Badania przeprowadzone na amerykańskich ósmoklasistach wykazują, że 56% z nich czuje się nieszczęśliwa, 27% uważa, że ma depresję, a 35% jest zagrożonych nawet ryzykiem popełnienia samobójstwa. Wszystkie te niepokojące dane popychają organizacje takie jak Center for Humane Technology oraz Common Sense do podjęcia stanowczych kroków. W środę 7 lutego 2018 w Waszyngtonie odbędzie się konferencja, na której m.in. wspomniany wyżej Harris ujawni jak różne gałęzie dziedzin technologicznych są wykorzystywane, aby uzależniać i dekoncentrować dzieci, a przy okazji opowie jakie zagrożenia niosą za sobą takie działania. Katalogując konsekwencje wypływające z taktyk konkretnych firm, „Truth About Tech” ma zbudować naszą czujność w rozpoznawaniu pierwszych symptomów uzależnień oraz pomóc w obraniu taktyki jak do nich nie dopuścić.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4