Tenda Nova MW6 - Test ciekawego systemu Wi-Fi Mesh
- SPIS TREŚCI -
Testy Wi-Fi Mesh zdecydowanie nie należą do tych, jakich często podejmuje się w redakcji PurePC. Powody są mi w zasadzie nieznane - „jakoś” tak zawsze wychodziło. Muszę przyznać, że dopóki nie dostałem w swoje ręce zestawu TP-Link Deco M5 nie przejawiałem tą grupą większego zainteresowania, ot gdzieś słyszałem, że takie coś istnieje i w sumie tyle. Ten brak uwagi okazał się być ostatecznie zupełnie niesłuszny, bo zestawy Wi-Fi Mesh to naprawdę ciekawy sprzęt. Stanowi on bowiem dobrą alternatywę dla często kłopotliwych kombinacji pojedynczego routera z repeaterami, jako sposobu na radzenie sobie ze słabym zasięgiem sieci. Urządzenia te produkuje kilka firm, a w zasadzie wszyscy czołowi gracze segmentu sieciowego (i nie tylko) mają coś takiego w swojej ofercie. Do tego grona zalicza się także firma Tenda, której jeszcze nie mieliśmy okazji gościć na naszych łamach. Pora to zatem zmienić i przyjrzeć się możliwościom systemu Mesh o nazwie Nova MW6.
Autor: Kamil Śmieszek
Zanim przejdę do opisu bohatera dzisiejszego testu wspomnę parę słów o jego dostawcy. Firma Tenda to kolejny, chiński producent konsumenckiego i w mniejszej części również biznesowego sprzętu sieciowego. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku jej bezpośredniego konkurenta, urządzenia Tendy stanowią często kompromis między ceną, wydajnością i funkcjonalnością, czym zwracają na siebie uwagę użytkowników szukających dobrego oraz rozsądnie wycenionego routera tudzież switcha. Jednak nie tylko. Firma posiada bowiem w swojej gamie produktowej również karty Wi-Fi, adaptery powerline, repeatery, terminale GPON, a także kamery IP. No i rzecz jasna – zestawy Wi-Fi Mesh.
Urządzenia reprezentujące segment sieci Wi-Fi Mesh kierowane są do użytkowników niewymagających przeważnie nic ponad dobry zasięg i szybkość transferu danych. Najlepiej, gdyby cały proces konfiguracji sieci odbywał się bez ich udziału. Tego właśnie powinniśmy oczekiwać od testowanego dziś zestawu Tenda Nova MW6.
Rozpoczynając przygodę z produktami Tendy można powiedzieć, że startuję z „wysokiego C”. Mesh to w ogóle grupa urządzeń sieciowych, wobec której oczekiwania są dość specyficzne. Przede wszystkim, sprzęt ten nie powinien wymagać od końcowego użytkownika zbytniego rozeznania jeśli chodzi o konfigurację. Idealnie, gdyby po wyciągnięciu poszczególnych składników z pudełka i wpięciu ich do zasilania, cała „brudna” robota wykonała się niejako sama dając w efekcie sprawnie działającą sieć Wi-Fi na jak największym obszarze. Nie powinno się jednak przesadzić w drugą stronę – zaawansowany użytkownik powinien mieć możliwość dostosowania parametrów sieci do swoich wymagań. Tego właśnie brakuje w wielu podobnych produktach, których możliwości konfiguracyjne są dość ubogie. Cóż, przekonamy się, czy w kosztującym kilkaset złotych zestawie Nova MW6 sytuacja wygląda podobnie, czy też producent jednak udostępnił w oprogramowaniu coś w stylu zakładki Zaawansowane.
Specyfikacja techniczna Tenda Nova MW6:
- Procesor: Realtek RTL8197FS (1 GHz)
- Pamięć RAM: 128 MB
- Anteny: 2x, wewnętrzne w każdym urządzeniu
- Obsługiwane tryby pracy: router Wi-Fi, AP, switch ethernetowy
- Obsługiwanie standardy WiFi: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac (w sumie do 1200 Mb/s)
- Częstotliwość pracy Wi-Fi: 2,4 GHz oraz 5 GHz (automatyczny dobór)
- Interfejsy sieciowe: 2x 10/100/1000 Mbps LAN w każdym urządzeniu
- Bezpieczeństwo WLAN: WPA2-PSK (domyślnie, innych brak), filtrowanie MAC
- DHCP: serwer, lista klientów
- Port Forwarding: Virtual Server
- Kontrola dostępu: kontrola rodzicielska
- Wbudowana zapora sieciowa - przeciw DoS
- Zgodność ze standardem 802.11r
- Sieć gościnna
- Wymiary urządzenia: 10.0 x 10.0 x 10.0 cm (wys. x szer. x gł.)
- Gwarancja: 36 miesiący
Oprogramowanie oprogramowaniem, ale nie zapominajmy, że od sieci Wi-Fi Mesh oczekujemy też wysokiej sprawności działania, na co się składa realna szybkość transferu danych i oczywiście – stabilność połączenia. O to z kolei zadbać ma obecny w każdym z routerów/hubów CPU Realtek RTL8197FS. Ta jednordzeniowa jednostka taktowana jest zegarem 1 GHz. Porównanie z Deco M5 będzie wobec tego z pewnością wyglądało bardzo ciekawie, gdyż tam mieliśmy do czynienia z wolniejszym, choć czterordzeniowym SoC Qualcomm IPQ4019. Nova MW6 posiada tak w ogóle wszystkie kluczowe układy produkcji Realteka. Do głównego procesora dochodzą zatem dodatkowy układ radiowy odpowiedzialny za pasmo 5 GHz – RTL8812BR oraz chip od gigabitowego Ethernetu – RTL8211. Pamięci RAM mamy 128 MB. Konfiguracja MIMO jest identyczna, jak w Deco M5 – 2x2:2. Producent posiada również w ofercie nieco słabszy, ale też sporo tańszy model o oznaczeniu Nova MW3.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Test routera TP-Link Archer BE800 - topowy przedstawiciel routerów Wi-Fi 7 w portfolio TP-Linka. Nowy standard na tle Wi-Fi 6
47
Test QNAP TS-432X - ciekawy pod względem sprzętowym serwer NAS z obsługą sieci 10 Gb/s oraz 2.5 Gb/s w standardzie
23
Test QNAP ADRA NDR - system zabezpieczeń sieciowych klasy NDR. Co to jest, jakie oferuje możliwości i jak działa w praktyce?
30
Test QNAP TS-216G - Korzystnie wyceniony NAS do domowego użytku z obsługą sieci 2.5GBASE-T oraz procesorem ARM
81