Qualcomm Snapdragon 8cx - 7nm układ Soc dla komputerów PC
Firma Qualcomm zaprezentowała układ Soc dedykowany po raz pierwszy tylko i wyłącznie układom z Windows 10 na pokładzie. Został wyprodukowany - uwaga - w litografii 7nm. Snapdragon 8cx jest przede wszystkim bardzo energooszczędną jednostką. O wentylatorze mamy zapomnieć bo pobór mocy wyniesie 7 W. Dzięki temu laptopy mają być cienkie i lekkie jak nigdy dotąd a ich czas pracy ma wynieść do 25 godzin na jednym ładowaniu. Procesor ma być kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu operacyjnego Windows 10 – Enterprise, Pro, Home. Qualcomm chwali się, że jest to pod każdym względem najbardziej wydajny układ jaki kiedykolwiek został wyprodukowany przez tę firmę.
Jednostka może przechwytywać wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę czy wideo w zwolnionym tempie (720p przy 480 klatkach na sekundę).
Snapdragon 8cx wyposażony jest w nowy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Kryo 495, najszybszy procesor Kryo jaki został zaprojektowany i zbudowany przez Qualcomm Technologies, Inc. Posiada on oczywiście 64-bitową architekturę. CPU zawiera cztery rdzenie Cortex-A76 i cztery ulepszone, energooszczędne rdzenie Cortex-A55. Dzięki większej pamięci podręcznej niż poprzednie platformy obliczeniowe, Kryo 495 pozwala na szybsze wykonywanie wielu zadań i zwiększenie wydajności. Qualcomm twierdzi, że jego CPU ma wydajność porównywalną z nowymi procesorami Intel serii U.
Qualcomm pokazał moduł antenowy sieci 5G NR dla smartfonów
Jeśli chodzi o wideo to układ obsługuje kodeki H.265 (HEVC), H.264 (AVC), VP9 pozwalając na wyświetlanie obrazu 4K z HDR 2 generacji w rozdzielczości 120 klatek na sekundę. Co więcej, możliwe jest wyświetlanie obrazu 4K na dwóch monitorach jednocześnie. Jednostka może przechwytywać wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę czy wideo w zwolnionym tempie (720p przy 480 klatkach na sekundę). GPU jakie znajduje się na pokładzie to Qualcomm Adreno 680. Adreno 680 to najmocniejszy procesor graficzny, jaki kiedykolwiek stworzono w firmie Qualcomm. Zapewnia ona, że nowe GPU jest dwa razy szybsze niż poprzednia generacja i 60 procent wydajniejsza niż SD850. Aby uzyskać taką wydajność, procesor graficzny zawiera - w porównaniu z poprzednią generacją - podwójną liczbę tranzystorów i zapewnia podwójną przepustowość pamięci. Jest również kompatybilny z DX12.
Wi-Fi 60 GHz od Qualcomm. Idealne do wirtualnej rzeczywistości
Snapdragon 8cx to pierwsza platforma obliczeniowa Snapdragon dla laptopów obsługująca technologię Qualcomm Quick Charge 4+. Dzięki niej ładowanie naszego sprzętu powinno trwać dużo krócej. Wewnątrz układu znajdziemy również procesor DSP Qualcomm Hexagon 690. Za ulepszone funkcje asystenta głosowego dla Alexy i Cortany odpowiada technologia Qualcomm Aqstic. Wśród wielu możliwości audio jakie dostarcza 8xc jast na przykład Hi-Fi dostępne przy podłączeniu poprzez Bluetooth dzięki integracji Qualcomm aptX HD. 8xc obsługuje także USB 3.1 2 Gen, USB C oraz PCI-e 3 dzięki czemu do laptopa czy komputera podłączyć będzie można szeroki wachlarz sprzętu.
Samsung produkuje już chipy 7nm LPP z wykorzystaniem EUV
Układ zapewnia współpracę z 16 GB 8-kanałowej pamięci LPDDR4x o taktowaniu do 2133MHz. Podłączymy też do niego bez problemu pamięci półprzewodnikowe NVMe i UFS 3.0 (hybrydowy format pamięci między dyskami NVMe i eMMC). Obsługiwane standardy Wi-Fi to 802.11ad, 802.11ac, Wave 2, 802.11a/b/g, 802.11n. Poza tym dysponować będziemy też Bluetooth 5.0 a nawet modułem NFC. Z kolei moduł 4G LTE ma pozwolić na pobieranie z szybkością 1.2 Gbps i wysyłanie danych z prędkością 316 Mbps. Na rynku 8xc ma ukazać się w drugiej połowie 2019 roku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4