Microsoft HoloLens - druga młodość w projektowaniu samochodów
Wprowadzone blisko cztery lata temu HoloLens, okulary z rozszerzoną rzeczywistością (AR) firmy Microsoft, przeżywają swoją drugą młodość. Wszystko za sprawą firm motoryzacyjnych, które teraz odkrywają przydatność urządzenia w procesie tworzenia samochodów. Wśród nich są Ford i producent ciężarówek Paccar. Z kolei Daimler poinformował ostatnio, że kupił ponad 100 zestawów HoloLens, aby szkolić swoich mechaników na modelach 3D pojazdów i części, takich jak układy hamulcowe. W swoim reportażu CNN przedstawia Toyotę jako jednego z rosnącej liczby producentów samochodów, którzy mają nadzieję, że zestawy AR mogą poprawić każdy etap ich biznesu - od projektowania samochodów po ich produkcję i naprawę.
Rynek okularów rzeczywistości rozszerzonej jest wciąż mały. Analitycy z firmy ABI Research, przewidują, że w tym roku sprzeda się ponad 2 miliony zestawów inteligentnych okularów. Większość tego rynku składa się z firm wciąż testujących technologię. Firma przewiduje, że do 2023 roku sprzedaż tego typu urządzeń wzrośnie do 29 milionów. W większości w biznesie. Najnowszym przykładem producentów stosujących tę technologię jest Toyota. W swojej siedzibie w Japonii pracownicy Toyoty eksperymentują z HoloLens przy różnych zadaniach. Używają między innymi zestawu, aby przyspieszyć proces pomiaru grubości lakieru pojazdu i powłok zapobiegających rdzy.
Google patentuje zmotoryzowane buty do wirtualnej rzeczywistości
Zazwyczaj zajmowało to dwóm osobom cały dzień, ale HoloLens ograniczył czas pracy do czterech godzin. I wystarczy do tego jedna osoba. Specjaliści zwracają jednak uwagę na liczne wady HoloLens. Jest to między innymi kosztowna inwestycja - 3000 lub 5000 dolarów za zestaw. Bateria wystarcza na dwie do trzech godzin nieprzerwanego użytkowania. Urządzenie waży 0,7 kg i nie było od dawna aktualizowane. Na rynku wciąż jednak rośnie konkurencja. Magic Leap wydał niedawno zestaw Magic Leap One. Na rynku dostępne są także okulary AR takich firm jak ODG , Vuzix i Epson.
Wi-Fi 60 GHz od Qualcomm. Idealne do wirtualnej rzeczywistości
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w tym miesiącu FDA (Agencja Żywności i Leków część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych) zgodziła się by w procesie planowania operacji chirurgicznych można było wykorzystywać system OpenSight Augmented Reality System. OpenSight, który oparty jest właśnie o Microsoft HoloLens. Prezentuje on obrazy 2D, 3D oraz 4D i nakłada je na ciało pacjenta. HoloLens pozwala nie tylko pojedynczemu użytkownikowi, ale całej grupie, na oglądanie w czasie rzeczywistym obrazów medycznych (np. z prześwietleń) pacjentów. Technika ta pomaga również skrócić czas operacji.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4