Technika i niepodległość. Polska sztuka w Google Arts & Culture
Ciekawa inicjatywa dla miłośników malarstwa i najnowszych technologii. Google postanowiło uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przybliżając światu zbiory z najstarszej i największej galerii sztuki w kraju - Muzeum Narodowego w Krakowie. Zbiory zostały sfotografowane przy pomocy specjalistycznego sprzętu Google Art Camera i trafią do elitarnej, wirtualnej galerii Google Arts & Culture. Ponad 70 prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi trzon nowej wystawy Google dedykowanej polskiej sztuce z ostatniego 100-lecia. Wśród artystów znajdziemy takie nazwiska jak Nowosielski, Wyspiański, Boznańska, Malczewski.
Art Camera jest wyposażona w laser i sonar, który - podobnie jak nietoperz - wykorzystuje dźwięk o wysokiej częstotliwości
Nas jednak najbardziej interesuje przecież technologia użyta w tym przedsięwzięciu. A ta jest niezwykle ciekawa. Fotografie wykonano przy użyciu tak zwanej Art Camera. Wykonuje ona ujęcia w gigapikselowej rozdzielczości składającej się z miliardów pikseli i może pokazać szczegóły niewidoczne dotąd gołym okiem. Art Camera to zrobotyzowany aparat fotograficzny wykonany w celu uzyskania zdjęć o najwyższej możliwej rozdzielczości. System automatycznie steruje aparatem od jednego wyznaczonego obszaru do następnego, wykonując setki zbliżeń. Aby upewnić się, że każde pociągnięcie pędzla zostało uchwycone z odpowiednią ostrością, urządzenie jest wyposażone w laser i sonar, który - podobnie jak nietoperz - wykorzystuje dźwięk o wysokiej częstotliwości do mierzenia odległości do obrazu. Po uchwyceniu każdego szczegółu oprogramowanie wykonuje tysiące zbliżeń i łączy je w jedno. Dzieła z Krakowa, jako pierwsze w Polsce, zostały sfotografowane przez specjalistyczny sprzęt Art Camera.
Google Play zaktualizuje filmy Full HD do rozdzielczości 4K
Google Art Project to przedsięwzięcie internetowe, dzięki któremu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów – uczestników inicjatywy. Projekt zainicjował 1 lutego 2011 Amid Sood, projektant firmy Google we współpracy z Nicolasem Serotą z Tate. Do współpracy przystąpiło 17 muzeów z całego świata, w tym: Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku i Galeria Uffizi z Florencji. Zbiory w ramach Google Art Project można przeglądać lub odbywać wirtualne wycieczki po muzeach, w których te prace się znajdują. Każdy z prezentowanych obrazów zawiera ok. 7 miliardów pikseli. Oglądane obrazy można powiększać do takich rozmiarów, aby zobaczyć ślady narzędzia artysty. Zwiedzanie muzeów odbywa się przy pomocy rozwiązania bazującego na Google Street View. Na platformie Google Arts&Culture swoje dzieła udostępnia ponad 1500 instytucji kultury z 70 krajów.
Mobilne Mapy Google w końcu z ocenami restauracji i barów
Dzięki współpracy z Google Arts&Culture Krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza także na nowootwartą wirtualną wystawę “Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. Dodatkowo Muzeum zaprasza do zobaczenia prac poświęconych Stanisławowi Wyspiańskiemu - wśród udostępnionych ekspozycji są między innymi pastele malarza, które przybliżają jego życie, rodzinę oraz miejsca w których żył, jak również kolekcja poświęconą temu, jak Kraków i Paryż wpłynęły na jego twórczość. By podziwiać wspaniałe zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, możecie wybrać się na spacer - również wirtualny. A to za sprawą wizyty specjalnego wózka Trolley, który kilka tygodni temu zawitał do Krakowa i sfotografował zbiory aż w 5 oddziałach Muzeum (Gmach Główny Muzeum Narodowego, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma"). Zbiory można oglądać tutaj.