Sztuczna inteligencja używana do tłumaczenia akadyjskiego pisma klinowego. Jak sobie radzi z tym zadaniem?
ChatGPT oraz inne narzędzia oparte o modele językowe sztucznej inteligencji są z nami obecne już tak długo, że z pewnością zaczynamy się już do nich przyzwyczajać. Pomimo wielu obaw i zagrożeń, które mogą wynikać z dynamicznego rozwoju tej dziedziny technologicznej, niewątpliwie otrzymujemy również szeroki wachlarz możliwości. Jedną z nich zaprezentowali pewni badacze, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję do tłumaczenia starożytnych tabliczek z pismem klinowym.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w bardzo wielu pożytecznych celach. Jednym z nich jest tłumaczenie języka akadyjskiego - który zapisywany był na klinowych tabliczkach - na język współczesny.
Sztuczna inteligencja do Twoich usług. Nowa funkcja Wypełnienie generatywne w Adobe Photoshop. Poradnik
Samo pismo klinowe jest uważane za jedno z najstarszych znanych do tej pory ludzkości. W ostatnich dwóch wiekach udało się odnaleźć tysiące tabliczek klinowych, na których można było ujrzeć różne teksty w języku sumeryjskim lub akadyjskim. Posługiwano się nimi w starożytnej Mezopotamii. Mówimy więc o tabliczkach, które datowane są nawet na rok 2500 p.n.e. Dziś w celu odczytania ich treści wykorzystuje się wyspecjalizowanych tłumaczy, którzy jednak nie są w stanie przetłumaczyć tak wielu tabliczek z uwagi na to, że jest ich zaledwie garstka. Do pomocy wykorzystano więc sztuczną inteligencję, a dokładniej mówiąc neuronowe tłumaczenie maszynowe (NLP). Ukazano działający system, który tłumaczy język akadyjski na język angielski.
Poradnik - Sztuczna inteligencja generuje przepiękne obrazy. Jakie możliwości ma Adobe Firefly i jak z niego korzystać?
W jednej z metod (T2E - Transliteration to English Task) dokonuje się transliteracji (konwersja tekstu, która zastępuje litery z jednego alfabetu, literami z innego) z języka akadyjskiego na język łaciński, a następnie tłumaczy się ten tekst na język angielski. Natomiast druga metoda opiera się przetwarzaniu glifów pisma klinowego (Unicode, C2E - Cuneiform to English Task, dokładność na poziomie 97%). Sztuczna inteligencja radzi się całkiem dobrze z tłumaczeniem formalnie pisanych tekstów, takich jak dekrety królewskie czy też pisma zapisane przez uczonych. Jeśli jednak chodzi o teksty literackie, to nie jest już tak kolorowo, często bowiem takie tłumaczenie nie ma żadnego związku z tym, co zostało zapisane (tzw. halucynacje). Najlepsze rezultaty osiągane są przy zdaniach krótkich i średnich (nie więcej niż 118 znaków). Przyszłościowo SI może się przyczynić do jeszcze lepszego zrozumienia starożytnych zapisów. Bardzo obszerny materiał z omawianymi badaniami znajdziemy pod tym adresem. Z kolei w serwisie GitHub umieszczono narzędzie nazwane Akkademia, które transliteruje glify pisma klinowego (Unicode).
Powiązane publikacje

Google inwestuje miliony w AI, która może wyleczyć każdą chorobę. Czy rewolucja w medycynie jest coraz bliżej?
91
Chińska firma SiCarrier prezentuje na Semicon China 2025 zaawansowane narzędzia do produkcji chipów, zaskakując branżę
37
Extropic chce zdetronizować NVIDIĘ dzięki rewolucyjnej technologii chipów probabilistycznych
21
Chińska Ant Group osiąga przełom w sztucznej inteligencji dzięki wykorzystaniu rodzimych układów półprzewodnikowych
16