Ray Tracing w grze Ratchet & Clank: Rift Apart tymczasowo nie będzie dostępny dla kart AMD Radeon
Dzisiaj na PC zadebiutuje kolejna gra od PlayStation Studios - tym razem mowa o platformowej grze akcji czyli Ratchet & Clank: Rift Apart. Za komputerowy port odpowiada zespół z Nixxes Software, który tym razem współpracuje także z NVIDIĄ. W PC-owej wersji Ratcheta możemy zatem liczyć na szereg technik od producenta kart GeForce, w tym DLSS (zarówno Super Resolution jak i Frame Generation), Reflex, metody antyaliasingu DLAA czy RTX IO. Gra oczywiście obsługuje również śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, co było już widoczne w wersji na konsolę PlayStation 5. Okazuje się jednak, że w momencie premiery RT nie będzie obsługiwane... na kartach AMD.
Dzisiaj na PC zadebiutuje gra Ratchet & Clank: Rift Apart, która zaoferuje wsparcie dla Ray Tracingu (odbicia, cienie oraz okluzja otoczenia). Okazuje się jednak, że śledzenie promieni w momencie premiery gry nie będzie dostępne dla kart graficznych AMD Radeon.
Ratchet & Clank: Rift Apart PC z pełnymi wymaganiami sprzętowymi. Gra wykorzysta DirectStorage w wersji 1.2
Ratchet & Clank: Rift Apart już na PlayStation 5 mógł pochwalić się bardzo ładnymi odbiciami z użyciem RT. Na PC, dzięki śledzeniu promieni, ulepszono również cienie oraz okluzję otoczenia. Na chwilę przed premierą gry, Nixxes Software potwierdziło jednak obecność pewnych problemów z działaniem RT na kartach AMD Radeon (seria RX 6000 oraz RX 7000), skutkiem czego Ray Tracing na premierę nie będzie obsługiwany przez te karty. Brzmi to co najmniej zaskakująco, biorąc pod uwagę że RT jest dostępne od pierwotnej premiery na PS5, które to w końcu bazuje na podzespołach od AMD.
Ratchet & Clank: Rift Apart oficjalnie zmierza na PC. Dotychczasowy exclusive PlayStation 5 zadebiutuje na PC w lipcu
Nixxes Software pracuje obecnie z AMD, by jak najszybciej wyeliminować problemy, więc spodziewamy się że w ciągu kolejnych dni Ray Tracing jednak pojawi się także na kartach Radeon RX 6000 oraz Radeon RX 7000. Tymczasem NVIDIA w kolejnych materiałach chwali się możliwościami m.in. DLSS 3 (czyli z Frame Generation) jak również dekompresją danych z pomocą GPU (RTX IO), co istotnie wpływa na skrócenie czasu ładowania tekstur czy samej gry.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
11
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91