Producenci procesorów mają nowe pomysły na overclocking
Producenci procesorów stale szukają rozwiązań, które pozwoliłby im złowić nowych klientów, a jednocześnie zarabiać jak najwięcej na aktualnie posiadanych układach. Obecnie w sprzedaży funkcjonują w zasadzie dwa typy procesorów - pozwalające na podkręcanie oraz zablokowane, chociaż od tej reguły również znajdą się wyjątki po obydwu stronach barykady (ograniczone mnożniki Turbo itp.). Niemniej większość CPU/APU należy do jednej z wymienionych wyżej grup, które najczęściej rozpoznamy po obecności bądź braku litery „K” w nazwie. W stosunkowo trudnej sytuacji znajdują się zatem osoby, jakie w dniu zakupów nie dysponują wystarczającą kwotą na procesor odblokowany, ale z czasem chciałyby trochę go podkręcić. Co wtedy począć? Wymienić całkiem nową jednostkę na bardzo podobną, ale pozwalającą na overclocking? Z ekonomicznego punktu widzenia, to zabieg niezbyt opłacalny, nie wspominając już o konieczności rozgrzebania całej platformy. Dlatego czołowi producenci mają zamiar wprowadzić bardziej elastyczne rozwiązania.
Pierwszym jest opcja kupna zablokowanego procesora, który można z czasem odblokować, poprzez wysłanie do firmy formularza z numerem seryjnym CPU. Każda jednostka posiada indywidualny symbol, więc przypisano doń tylko jeden kod, który należy wpisać w BIOS (płyta musi ową funkcje obsługiwać). Taka usługa byłaby dodatkowo płatna - ile? Tego jeszcze nie wiadomo, ale najpewniej zamknie się w różnicy między procesorem z lub bez odblokowanego mnożnika.
Procesor Intel Core i5 Haswell z serii Unlock Edition
Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie jednostek z losowym mnożnikiem tj. występującej w zakresie np.: od 38 do 48, jednak wtedy nie będziemy pewni co dokładnie kupujemy. Prawdopodobnie identyfikacja potencjału drzemiącego w układzie byłaby możliwa po analizie S/N, aczkolwiek zakupy przez internet byłyby wówczas najmniej wskazanym rozwiązaniem. Procesor X występowałby w kilku wersjach, zaś handel selektami zapewne kwitłby w najlepsze.
Strona Intela służąca do odblokowywania procesora
Jeśli możemy cokolwiek zasugerować z naszej strony, to proponujemy wprowadzenie procesorów, które umożliwią overclocking w określone dni tygodnia albo czasowy abonament na taką funkcjonalność. Wówczas podkręcać moglibyśmy np.: we wtorki, czwartki i soboty lub wykupować dodatkowe megaherce na specjalne okazje. Możliwości jest naprawdę dużo i grzechem byłoby z nich nie skorzystać :)
Źródło: PC Sunday
Powiązane publikacje

Procesor Intel Arrow Lake pokazany na zdjęciach – chipletowa budowa oraz przebudowany zestaw rdzeni
32
Dying Light: The Beast oraz Civilization VII za darmo przy zakupie procesorów Intel Core lub Intel Core Ultra
32
Procesor Xiaomi XRING z 8 rdzeniami, GPU Imagination i 4 nm litografią może zadebiutować w smartfonach już w maju 2025
9
AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13