Procesory Intel Coffee Lake mają zmodyfikowany układ pinów
Już za dwa dni premiera procesorów Intel Core 8 generacji, czyli rodziny Coffee Lake. Wydarzenie o tyle rewolucyjne, że Niebiescy po raz pierwszy oddadzą w ręce użytkowników mainstreamowych układy mające więcej niż cztery rdzenie fizyczne, co może oznaczać, że komputery wielu użytkowników mocno przyspieszą. Od momentu pierwszych zapowiedzi to jednak nie zysk wydajności stał się najczęściej komentowaną kwestią w kontekście nowej architektury, a jej kompatybilność (lub raczej jej brak) z dotychczasowymi chipsetami Intela. Choć dotychczas w internecie krążyły różne hipotezy mające wytłumaczyć taką decyzję, to na krótko przed premierą nowych produktów sprawa wreszcie się wyjaśniła.
Wygląda na to, że brak kompatybilności procesorów Intel Core ósmej generacji ze starszymi płytami głównymi to rzeczywiście wymóg sprzętowy.
Intel Coffee Lake - kolejny sklep ujawnia ceny procesorów
Wytłumaczenia braku kompatybilności między siódmą i ósmą generacją platform Intela należy szukać w schemacie układu pinów procesorów Coffee Lake, który trafił niedawno do sieci. Wyraźnie widać na nim, że w przypadku nowych układów część niewykorzystywanych dotychczas pinów teraz przeznaczona została na dostarczanie energii (VCC) oraz uziemienie (VSS). Jest to w pełni zrozumiałe, bowiem sześciordzeniowe układy mają znacznie wyższe wymagania co do sekcji zasilania, czego Intel sam nigdy nie ukrywał. Schemat rozkładu pinów powinien przynajmniej raz na zawsze uciąć pytania o ewentualną możliwość uruchomienia Coffee Lake'ów na płytach z serii 100 i 200, których dotychczas pojawiało się bardzo dużo.
Intel Coffee Lake-S - oficjalne informacje o nowych procesorach
z lewej: Kaby Lake / z prawej: Coffe Lake
W całej tej sprawie pozostaje jedynie pytanie o to, dlaczego Intel nie zdecydował się na zmianę nazwy nowego socketu. Na pewno pozwoliłoby to uniknąć poważnego zamieszania związanego ze wspomnianą kompatybilnością oraz zarzutów, że Intel celowo zablokował działanie układów na starszych płytach by zmusić użytkowników do zmiany platformy. Tego pewnie się nie dowiemy, natomiast wszystkie pozostałe tajemnice z pewnością rozwieją się już za dwa dni, kiedy procesory Intel Core ósmej generacji będą miały swoją premierę.
Intel szykuje 8-rdzeniowe chipy Coffee Lake wykonane w 14 nm
Powiązane publikacje

Nowe procesory AmpereOne M dla aplikacji AI i chmurowych oferują do 192 rdzeni Arm i obsługują do 3 TB pamięci DDR5
20
Architektura ARM w PC. Czy możliwa jest kooperacja NVIDIA i MediaTek oraz premiera układu N1/N1X jeszcze w 2025?
20
Komputery kwantowe coraz bliżej. Giganci technologiczni prezentują najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie
24
Procesor Intel Arrow Lake pokazany na zdjęciach – chipletowa budowa oraz przebudowany zestaw rdzeni
33