Ostatnie łatki bezpieczeństwa obniżają stabilność CPU Intela
Intel jest ostatnio częstym gościem nagłówków w mediach branżowych. W normalnych okolicznościach byłby to pewnie powód do złożenia gratulacji ekipie odpowiedzialnej za PR firmy, ale nie tym razem. Obecne dodatkowe zainteresowanie nie jest raczej gigantowi z Santa Clara szczególnie na rękę, bowiem wiąże się ono z wykryciem poważnych luk Meltdown oraz Spectre w procesorach Niebieskich, a także z szeregiem problemów, które później nastąpiły. Do listy tych ostatnich można doliczyć jeszcze jedną pozycję. Otóż okazuje się, że ostatnie łatki mające wyeliminować zagrożenie związane ze wspomnianymi lukami nie tylko obniżają wydajność komputerów, ale w przypadku części konfiguracji mogą dodatkowo prowadzić do znacznego pogorszenia ich stabilności.
Łatki związane z lukami Spectre oraz Meltdown powodują nie tylko problemy z wydajnością. W przypadku procesorów Haswell i Broadwell mogą one skutkować także częstymi restartami systemu.
Co wiadomo o lukach Meltdown oraz Spectre w CPU Intela i AMD
Na wspomniane problemy ze stabilnością skarżą się przede wszystkim użytkownicy procesorów z rodzin Haswell oraz Broadwell, a objawiać się one mają częstszym restartowaniem komputerów w nie wyposażonych. Niestety przypadłość dotyczy zarówno standardowych maszyn, jak i tych w centrach danych, w związku z czym potencjalnie może się z nią zetknąć każdy użytkownik wspomnianych układów. Dobra wiadomość jest jednak taka, że gigant z Santa Clara wie już o problemie i zapowiedział jego dokładne zbadanie oraz wprowadzenie stosownych poprawek.
Wyniki wydajności procesorów Intela po łatach Meltdown i Spectre
Lista problemów narastających wokół luk Meltdown oraz Spectre okazuje się być coraz dłuższa. Już sama ich obecność wystarczyła by mocno nadszarpnąć zaufaniem do Niebieskich, a tymczasem okazuje się, że łatki mające na celu wyeliminować zagrożenie są coraz bardziej uciążliwe. Wystarczającym ciosem dla wielu użytkowników była w końcu informacja o tym, że mogą one spowodować spadek wydajności, więc dodatkowe problemy ze stabilnością z pewnością tylko mocniej ich rozsierdzą. Wizerunkowo wygląda to dla Intela fatalnie, a przy obecnych niezbyt przychylnych dla firmy nastrojach nie pozostaje nic innego jak czekać na zalew teorii spiskowych o celowym postarzaniu swoich starszych produktów. Paradoksalnie jest jednak nadzieja, że całe to zamieszanie przyniesie nam jeszcze korzyść, zmuszając Niebieskich do większych starań o klientów. Po latach stagnacji na rynku i hegemonii giganta z Santa Clara byłaby to z pewnością miła odmiana.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7