AMD Bristol Ridge - zaprezentowano siódmą generację APU
Chyba większość ze zgromadzonych słysząc o nowym gnieździe AM4, automatycznie myśli o procesorach Summit Ridge, czyli układach kolejnej generacji mających konkurować z nadchodzącymi Intel Core i5 czy Core i7. Do ich premiery zostało jeszcze kilka miesięcy, a debiut ten poprzedzą układy APU z rodziny Bristol Ridge - pierwsze procesory przygotowane z myślą o nowej podstawce, które jednak nie mają nic wspólnego z architekturą Zen. Chociaż korzystają ze znanych już rozwiązań, w pewnym sensie wprowadzają wiele innowacji, które łączą nowe pomysły ze sprawdzonymi konstrukcjami. Główną nowością jest to, że zarówno mostek północny jak i południowy nie znajdują się już płycie głównej. Czerwoni właśnie oficjalnie zaprezentowali układy zaprojektowane z myślą o komputerach desktopowych (na razie dla dostawców OEM) i warto przyjrzeć im się z bliska.
Wszystkie nowe APU z rodziny Bristol Ridge powinny pojawić się w komputerach OEM od Lenovo i HP jeszcze w tym roku. Na szerszą dostępność układów musimy zatem jeszcze trochę poczekać.
Procesory APU 7. generacji (Bristol Ridge) odpowiedzialne są m.in. za obsługę portów USB 3.1, PCI-Express 3.0 x8, kontroler pamięci RAM DDR4 2400 MHz, interfejs SATA, NVMe czy linie PCI-Express (np. do podpięcia dysku SSD). Cała reszta znajduje się natomiast w chipsecie. Wszystkie należą do serii 300 - mamy zatem jednostki A320 i B350 przeznaczone dla komputerów klasy PC, a także X300, B300 oraz A300 dla konstrukcji typu Small-Form Factor. Różnice pomiędzy nimi są dobrze widoczne w poniższej tabelce. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że przygotowywany jest już kolejny układ logiki, który oferować ma największe możliwości - prawdopodobnie dowiemy się o nim więcej przy okazji premiery procesorów Summit Ridge, którym będzie dedykowany (jako następca 990FX)
Jeśli natomiast chodzi o same procesory, od strony technicznej są to nieco ulepszone rdzenie Excavator oraz kolejna już wersja architektury GCN (3.0) w przypadku układów grafiki, która wspierają biblioteki DirectX 12. Usprawnienia względem poprzednich generacji są widoczne, pomimo, że to w gruncie rzeczy ta sama technologia. Warto chociażby odnotować lepszą sprawność energetyczną nowych SoC oraz samych chipsetów. Według AMD układy Bristol Ridge z TDP wynoszącym 65W mają oferować podobną wydajność, jak odpowiednik z rodziny Carrizo (6. generacja) z TDP sięgającym 95W. Ponadto, do nowych procesorów dodano obsługę coraz bardziej powszechnych formatów VP9 i H.265/HEVC. Interesująco prezentują się także slajdy przedstawiające szybkość APU w porównaniu do procesorów Core i5-6500. Topowe APU wręcz deklasuje układ Intela w niektórych zastosowaniach.
W ofercie AMD pojawi się w sumie osiem nowych układów z serii A. Można podzielić je na cztery zasadnicze grupy, z czego do każdej zaliczany jest (umownie) procesor właściwy z TDP 65W oraz nieco wolniejszy z dopiskiem E i wynoszącym TDP 35W. Wszystkie modele A12, A10 i A8 są czterordzeniowe, natomiast A6 to konstrukcje dwurdzeniowe. Warto wspomnieć jeszcze o obecnym w tym zestawieniu procesorze Athlon X4 950, który cechuje się brakiem zintegrowanej grafiki. To może być całkiem ciekawa alternatywa dla Pentiumów, a nawet Core i3. Szczegóły znajdziecie w powyższej tabelce. Wszystkie wymienione APU powinny pojawić się w komputerach OEM od Lenovo i HP jeszcze w tym roku. Na szerszą dostępność nwoych komponentów musimy zatem jeszcze trochę poczekać.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7