Problem z "driftującymi" Joy-Con'ami w Nintendo Switch nareszcie rozwiązany, jednak nie dzięki producentowi konsoli
Jeśli jesteś posiadaczem Nintendo Switch, na pewno znasz problem "driftowania" gałek analogowych w kontrolerach. Po wielu latach tego problemu i braku satysfakcjonującej odpowiedzi od samego Big N - nareszcie mamy rozwiązanie. Firma nazywająca się Gulikit stworzyła zestaw zamienników i obiecuje, że problem zniknie raz na zawsze. Patrząc na specyfikację produktu, wszystko na to wskazuje.
Zamienniki gałek analogowych od firmy Gulikit mogą na dobre wyeliminować problem z "driftowaniem" kontrolerów Nintendo Switch. Wszystko dzięki zbudowaniu ich w oparciu o czujnik Halla.
Nowy Nintendo Switch z obsługą ray tracingu i DLSS 2.2? Wskazówka znaleziona w rzekomym kodzie źródłowym
Do tej pory praktycznie każdy posiadacz konsoli Nintendo Switch musiał co jakiś czas wymieniać gałki analogowe w kontrolerach ze względu na wspomniany problem z "driftowaniem". Niewątpliwym plusem w całej tej sytuacji jest to, że można za darmo odesłać uszkodzone Joy-Con'y do Nintendo. Jednak usterka powróci prędzej czy później. Nie została ona rozwiązana nawet przy nowej wersji OLED. Na czym polega problem? Najprościej ujmując - gałki analogowe odczytują fałszywy sygnał, że zostały poruszone w którymś kierunku. Grając np. w Mario Kart 8, pojazd może nam stale skręcać w jednym kierunku, co uniemożliwia zabawę. Jednak dlaczego w ogóle tak się dzieje?
Nintendo Switch OLED zadebiutuje na rynku już 8 października. Specyfikacja nowej konsoli jest jednak nieco rozczarowująca
Jednym z powodów jest to, że Joy-Con'y używają potencjometrów. Niestety ta technologia powoduje, że gałki zużywają się z czasem, co skutkuje nieprawidłowymi odczytami, które sprawiają, że kontrolery zachowują się jak opętane. Choć może to zamierzona funkcja dla leniwych graczy, którym znudziło się konwencjonalne używanie kontrolerów ;) I właśnie tutaj z pomocą przychodzi firma Gulikit. W ich zamiennikach używane są czujniki efektu Halla - te same co w kontrolerach Saturn 3D czy Dreamcast z lat 90. Zasadniczo czyni je to odpornymi na problem "driftowania". Jak donosi iFixit - czujniki wykorzystują magnesy do wykrywania ruchu z gałki analogowej, co oznacza, że żaden z elementów nie ociera się i nie zużywa, jak to ma miejsce w oryginalnych Joy-Con'ach.
Nintendo Switch Pro z ekranem o rozdzielczości 4K już w 2021 roku
Zamienniki dostępne są w serwisie Amazon za niecałe 150 zł. Oczywiście decydując się na zakup, sami będziemy musieli je wymienić. Cały zestaw zawiera jednak komplet potrzebnych narzędzi do wymiany, a z własnego doświadczenia wiem, że taka wymiana nie jest wcale trudna. Opinie na Amazonie są w większości bardzo pozytywne, choć niektórzy zauważają, że po wymianie dostrzegalna jest minimalna szczelina, przez którą może wpadać kurz. Gdyby się ktoś zdecydował jednak na wymianę, poniżej filmik instruktażowy.
Powiązane publikacje

Sony podnosi ceny konsoli PlayStation 5 w Europie. Ale jest też jedna pozytywna wiadomość
43
Prototypowy Steam Deck wyposażony w układ AMD Picasso z grafiką Vega został sprzedany na eBayu za 2000 dolarów
3
Dlaczego Nintendo Switch 2 tyle kosztuje? Garść świeżych informacji, które dotyczą też gałek analogowych i innych aspektów
36
Nintendo Switch 2 będzie hitem. Rozgrywka w 4K, tryb HDR, ekran 120 Hz i masa innych nowości. Znamy ceny i datę premiery
122