Philips 436M6VBP - nowy monitor dla graczy z DisplayHDR 1000
Monitory z technologią szerokiej rozpiętości tonalnej zaczynają pomału się pojawiać na rynku, choć w zależności od zastosowanej matrycy efekt końcowy bywa lepszy lub gorszy. W ubiegłym roku pojawił się specjalny certyfikat DisplayHDR przygotowany właśnie z myślą o tej klasie urządzeń. Dotychczas jednak otrzymywaliśmy monitory posiadające najniższy certyfikat DisplayHDR 400 lub DisplayHDR 600, z kolei żaden producent nie pokazał modelu zgodnego z najwyższym standardem. Dzisiaj na konferencji firmy Philips, która miała miejsce w Hiszpanii, pokazano najnowszy monitor przeznaczony dla graczy - Philips 436M6VBP mogący pochwalić się obecnością certyfikatu DisplayHDR 1000. Jest to więc pierwsze urządzenie, które otrzymało najwyższy standard. Co jeszcze ciekawego oferuje nowy produkt Philipsa?
Na specjalnej konferencji zorganizowanej w Hiszpanii, firma Philips zaprezentowała pierwszy na świecie monitor zgodny z certyfikatem DisplayHDR 1000. Oprócz tego otrzymamy rozdzielczość Ultra HD oraz technologię Quantum Dot.
Firma Philips chwali się, że monitor 436M6VBP to pierwszy komercyjny model, który otrzymał zarówno certyfikat DisplayHDR 1000 jak również Ultra HD Premium. Powinniśmy się zatem spodziewać świetnego wykorzystania szerokiej rozpiętości tonalnej zarówno w grach jak również filmach. Trudno nie uwierzyć w te deklaracje, tym bardziej, że jesteśmy na konferencji Philipsa w Hiszpanii i mogliśmy zobaczyć na żywo działanie trybu HDR w grach Assassin's Creed: Origins, Forza Motosport 7 oraz Halo 5: Guardians. HDR jest dostatecznie mocny, by od razu wychwycić różnice pomiędzy standardowym trybem SDR, a właśnie HDR. W filmach sytuacja powinna wyglądać podobnie, tym bardziej, że zastosowany panel VA z Quantum Dot (kropki kwantowe poszerzające paletę barw) zadba o dobrą jakość czerni (deklarowana jasność to 0,05 nita) oraz żywe kolory (100% barw Rec.709 oraz 97,6% DCI-P3).
Monitor Philips 436M6VBP wyposażono w panel VA o przekątnej 43 cali oraz rozdzielczości 3840x2160 pikseli. Deklarowana jasność w trybie HDR na całej powierzchni ekranu ma oscylować w granicach 720 nitów, z kolei na skrawku będzie możliwość przekroczenia 1000 nitów. Czas reakcji matrycy wynosi 4 ms (GtG), z kolei input lag ma nie przekraczać 21 ms (zalecane jest wówczas włączenie trybu Low Input Lag). Kontrast statyczny wynosi z kolei 3000:1, a więc standardowo dla matryc Vertical Alignment. Nie powinniśmy natomiast spodziewać się w pełni 10-bitowej matrycy. Według oficjalnej specyfikacji jest to tzw. "8+2", czyli 8-bit+FRC (Frame Rate Control). Skoro Philips, to również nie można zapomnieć o dodatkowym podświetleniu - pod ekranem znajduje się łącznie 10 diod LED, które podświetlają podłoże pod ekranem - jest to technologia Ambiglow.
Do monitora Philips 436M6VBP producent dodaje również pilot do łatwiejszego sterowania poszczególnymi opcjami. Wchodząc szybko do menu głównego, możemy ustawiać poszczególne tryby obrazu, jasność podświetlenia Ambiglow, parametry dotyczące luminancji oraz kontrastu oraz szereg innych opcji. Oczywiście w menu nie zabraknie polskiego języka. Dla graczy znajdzie się tutaj kilka dodatkowych walorów: o funkcji Low Input Lag już wspomniałem, ponadto zastosowano m.in. Adaptive Sync do poprawy synchronizacji obrazu oraz LowBlue Mode. Jakie natomiast złącza I/O znajdziemy na pokładzie monitora od Philipsa? Producent udostępnia m.in. 1x DisplayPort 1.2, 1x mini DisplayPort 1.2, 1x HDMI 2.0, 1x USB typu C (możemy połączyć do niego inne urządzenia przykładowo laptop lub smartfon), 2x USB 3.0 oraz audio jack 3,5 mm. W monitorze znajdziemy także dwa głośniki stereo po 7W każdy, zgodne z systemem DTS Sound. Z kolei przy podłączeniu przez port HDMI możemy wykorzystać z plusów HDMI-CEC. Jeśli urządzenie podłączane do monitora poprzez HDMI również wspiera to rozwiązanie, wówczas urządzeniami możemy sterować z poziomu jednego pilota, dołączonego do monitora. Dokładna data wejścia na rynek nie jest jeszcze znana, aczkolwiek na konferencji podzielono się informacją dotyczącą ceny - ta ma wynosić 800 euro, co jak na oferowane parametry wydaje się naprawdę niezłą ceną.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
50
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54