PCI Express 5.0 - specyfikacja nowego interfejsu gotowa
Interfejs PCI Express powstał w 2003 roku, a więc szesnaście lat temu. Wtedy miał zastąpić bardzo popularny i uniwersalny PCI, ale też interfejs, który okazał się ślepą uliczką, a więc AGP, który obsługiwał jedynie karty graficzne. O ile te dwa ostatnie stworzył sam Intel, o tyle nad pierwszym wcieleniem PCI Express pracowały też firmy IBM, Dell oraz HP. W tym roku na rynku zadebiutuje PCI Express 4.0, ale konsorcjum PCI-SIG już ukończyło prace nad specyfikacją interfejsu PCI Express 5.0. To może oznaczać, że "czwórka" na rynku nie będzie prosperować zbyt długo. Może jednak optymalne wykorzystanie interfejsu PCI Express 5.0 nadejdzie z większym opóźnieniem. Może jednak jest jakaś nadzieja?
Specyfikację interfejsu PCI Express 5.0 opracowano w zaledwie półtora roku. To znacznie szybciej niż się spodziewano, gdy ogłaszano wersję 4.0.
Konsorcjum PCI-SIG, raczej zgodnie z przewidywaniami, tuż przed targami Computex 2019 opublikowało pełną i gotową już specyfikację nowego interfejsu PCI Express 5.0. Nowe rozwiązanie przede wszystkim ma zapewniać przepustowość dwukrotnie większą niż ta, którą już niebawem zaoferuje PCI Express 4.0. Prace nad piątą generacją tego interfejsu poszły wyjątkowo krótko, bo jak wskazuje szef konsorcjum PCI-SIG, Al Yanes, ukończono je w zaledwie osiemnaście miesięcy. Dla porównania PCI Express 3.0 od 4.0 dzieliło siedem lat. PCI Express 5.0 to wydajność 32 GT/s na jednej linii sygnałowej, a więc praktyczna przepustowość na poziomie aż 128 GB/s w przypadku slotu x16. W praktyce oznacza to, że urządzenia nośniki SSD obecnie korzystające z czterech linii sygnałowych PCI Express 3.0, w przypadku wersji 5.0 będą mogły wykorzystywać tylko jedną. Z drugiej strony to oczywiście otwiera drogę dla nowych, jeszcze szybszych urządzeń magazynujących dane. Nie można też zapomnieć o chociażby kartach graficznych.
Test GeForce RTX 2080 Ti SLI - podwójna wydajność czy problemy?
Interfejs PCI Express 5.0 zachowuje pełną kompatybilność wsteczną z wersjami 4.0, 3.x, 2.x oraz 1x. Specyfikacja najnowszej generacji jednak wprowadza też nowe, bardziej restrykcyjne normy dotyczące zasilania, ale też samych fizycznych złączy. Nie zapomniano też o złączu CEM dla starszych kart rozszerzeń. Jak pisałem wcześniej, ukończenie prac nad specyfikacją PCI Express 5.0 już teraz może oznaczać, że wersja 4.0 stosunkowo szybko zostanie zastąpiona kolejną. W przypadku PCI Express bowiem do tej pory na kontrolery i urządzenia zgodne z nową wersją trzeba było czekać nie więcej niż około dwa lata. Pierwsze rozwiązania korzystające z PCI Express 5.0 powinny więc zadebiutować najpóźniej w 2021 roku. Intel zresztą już takie zapowiedział FPGA o nazwie Agilex oraz towarzyszące mu łącze CXL. Od tego punktu produkty konsumenckie będą już tylko kwestią czasu.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37