System Windows 9 przyniesie kolejną rewolucję w interfejsie?
System operacyjny Windows 8 jest chyba najbardziej kontrowersyjnym oprogramowaniem firmy Microsoft w całej historii tej korporacji. Do znanego i cenionego interfejsu Aero został dołożony tryb Modern UI, czyli nowe środowisko od początku do końca przystosowane do urządzeń mobilnych. W przypadku przenośnych urządzeń trzeba powiedzieć, że Modern UI doskonale spełniało swoje zadanie. Duże kafelki, wyraziste napisy bardzo ułatwiały korzystanie z systemu na dotykowym ekranie jednak w przypadku komputerów PC było dokładnie na odwrót – nie każdemu spodobała się ta filozofia pracy, czego wyrazem było ogromne niezadowolenie użytkowników z najnowszego systemu operacyjnego. Microsoft w swoich najnowszych aktualizacjach poczynił pewne zmiany, jednak to nadal nie jest to, czego oczekuje większość.
Kolejnym przełomem ma się okazać Windows 9, ponieważ Microsoft przygotowuje kolejne modernizacje w swoim interfejsie graficznym. Jakie tym razem? Według najnowszych doniesień zniknie pasek zaklęć (wysuwany pasek po prawej stronie) i do systemu zostaną dodane wirtualne pulpity, które są szczególnie popularne w systemach Unix oraz Linux. Implementacja nowej funkcjonalności ma wyglądać tak jak w przypadku systemu Ubuntu – na pasku zadań będzie znajdował się specjalni przycisk, dzięki któremu będziemy mogli wywołać podgląd wszystkich obszarów roboczych i wybrać konkretny wirtualny pulpit. Zastanawia nas tylko kwestia dostępności tej funkcji – nie wiadomo, czy będzie ona domyślnie uruchomiona, a jeżeli nie to czy możliwość jej włączenia będzie ogólnie dostępna, czy zostanie skrzętnie ukryta.
Windows 9 będzie tym wymarzonym systemem?
Odnośnie usunięcia paska zaklęć przecieki nie są jednoznaczne. Niektóre mówią, że wspomniany element zostanie usunięty tylko z desktopowej wersji systemu, zaś wydanie na urządzenia mobilne nadal będzie go zawierać. Nikt aktualnie nie jest wstanie powiedzieć co stanie się ze wspomnianym elementem. Nie ukrywamy, że implementacja wirtualnych pulpitów w systemie Windows 9 bardzo nas ciekawi i jeżeli wyjdzie tylko publicznie dostępna wersja beta, to nie będziemy zwlekać z testami.
Źródło: ZDNet / The Verge
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
4
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
13
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
29
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24