Od jutra w aptekach obowiązywać będą tylko e-recepty
Już jutro, czyli 8 stycznia 2020 w życie wejdą e-recepty. W związku z tym czeka nas bezsprzecznie cyfrowa rewolucja zarówno w aptece jak i u lekarza. Rewolucja ta będzie jednak miała nie tylko pozytywne znaczenie, ale również (przynajmniej początkowo) wprowadzi sporo zamieszania i zrodzi wiele pytań. Cieszy fakt, że problemem przestanie być odszyfrowywanie, co też lekarz napisał na recepcie, a także to, że już nigdy nie zawieruszymy czy nie zniszczymy recepty. Problem w tym (jak przy każdych podobnych zmianach) jak poradzą sobie z tym mniej zaznajomieni z technologią obywatele, zwłaszcza osoby starsze. Poniżej znajdziecie formy, jakie przybierze e-recepta oraz odpowiedzi na najważniejsze wątpliwości.
Aby odbierać recepty e-mailem lub SMS-em trzeba uprzednio założyć Internetowe Konto Pacjenta. Na szczęście nie będziemy ograniczeni do przedkładania w aptece e-maili czy SMS-ów na smartfonie. Zawsze będziemy mogli poprosić o wydruk e-recepty.
Apple Watch 5 - jeszcze większy nacisk na zdrowie i bezpieczeństwo
E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Po wystawieniu przez lekarza trafia ona do systemu na Internetowe Konto Pacjenta. Aby odbierać recepty e-mailem lub SMS-em trzeba uprzednio założyć swoje Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, a po zalogowaniu w zakładce „Moje konto” wybrać rodzaj powiadomienia (e-mail lub SMS, albo oba łącznie). Na szczęście nie będziemy ograniczeni do przedkładania w aptece wiadomości e-mail czy SMS-a. Lekarz będzie też po prostu mógł wydrukować tzw. wydruk informacyjny dotyczący e-recepty, co przypominać będzie zresztą receptę tradycyjną.
Naukowcy sprawdzili, czy smartfony rujnują zdrowie psychiczne
E-recepta, czyli recepta w formie elektronicznej to wybór jednej z trzech wersji w postaci:
- wydruku informacyjnego,
- wiadomości SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu do recepty,
- wiadomości e-mail z PDF-em zawierającym informację o recepcie.
Jak donosi Dziennik Zachodni, Ministerstwo Zdrowia i NFZ już premiuje lekarzy, którzy wprowadzają cyfryzację w placówkach medycznych. Lekarze już dziś mogą liczyć na dodatkowe finansowanie za zakładanie Internetowych Kont Pacjenta czy też za wystawianie e-recepty. Z danych firmy IT wynika, że średni czas wystawienia e-recepty zajmuje 18 sekund, zaś dzięki Elektronicznej Dokumentacji Medycznej lekarz zyskuje blisko 20 proc. czasu dziennie.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72