NVIDIA RTX Video HDR - nowa funkcja wykorzystująca rdzenie Tensor do przekształcania filmów SDR na HDR
NVIDIA wraz z kolejnymi sterownikami stara się nie tylko wprowadzać optymalizację dla kolejnych kart graficznych, ale wprowadza nierzadko również nowe funkcjonalności. W dużej mierze są one oparte na wykorzystaniu rdzeni Tensor w kartach graficznych GeForce RTX. W ostatnich latach widzimy rozwój przede wszystkim techniki DLSS, jednak firma stara się wykorzystać Tensory także do innych celów. Jedną z takich funkcji było RTX Video Super Resolution, gdzie algorytmy sztucznej inteligencji zaprzęgnięto do skalowania rozdzielczości dla filmów o niższej jakości bazowej. Teraz NVIDIA wprowadza rozszerzenie tej funkcjonalności - RTX Video HDR, którą udostępniono w ramach najnowszej paczki sterowników.
NVIDIA opublikowała nową paczkę sterowników 551.23, która wprowadza nie tylko optymalizację dla kolejnych gier czy wsparcie dla karty GeForce RTX 4070 Ti SUPER, ale również implementuje funkcję RTX Video HDR dla wszystkich posiadaczy kart GeForce RTX.
NVIDIA RTX Remix - narzędzia w wersji beta już dostępne. Teraz każdy może spróbować swoich sił w remasterowaniu starszych gier
NVIDIA RTX Video HDR jest rozszerzeniem dotychczasowej funkcji RTX Video i może zostać aktywowane w panelu sterowania. Na czym dokładnie polega jego działanie? Wykorzystując rdzenie Tensor w kartach GeForce RTX oraz algorytmy sztucznej inteligencji, materiały wideo o standardowym zakresie dynamiki (SDR) mogą być przekonwertowane z pomocą dynamicznego mapowania do HDR (szeroka rozpiętość tonalna). Tak przygotowane materiały będą zgodne z bazową normą HDR10. Funkcja ta jest dostępna dla generacji GeForce RTX 2000 (Turing), GeForce RTX 3000 (Ampere) oraz GeForce RTX 4000 (Ada Lovelace). Dotyczy to także mobilnych odpowiedników w notebookach.
Max Payne z obsługą Path Tracingu. 22-letnia gra potrafi zachwycić oświetleniem dzięki wykorzystaniu NVIDIA RTX Remix
Włączenie funkcji RTX Video HDR ma w domyśle nie tylko poprawić szczegółowość, ale również uwypuklić detale z ciemniejszych oraz jaśniejszych partii obrazów, a także podbić samą kolorystykę na żywszą w odbiorze. Aby móc skorzystać z rozwiązania, potrzebujemy jednak nie tylko jednej z kart graficznych GeForce RTX, ale również ekranu wspierającego HDR (telewizor, monitor lub ekran w notebooku), który jest podłączony bezpośrednio do GPU. Sam HDR musi być wcześniej aktywowany w opcjach systemu Windows. Funkcja ta na materiale wideo poniżej prezentuje się całkiem nieźle i może być fajnym dopełnieniem Auto HDR, które to Microsoft oferuje w grach niewspierających oficjalnie szerokiego zakresu tonalnego. Jeśli chodzi o wspierane przeglądarki, to NVIDIA obecnie wspomina o Google Chrome oraz Microsoft Edge.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56