NVIDIA GeForce RTX 4090 - prototypowy układ znaleziony w koszu na odpady działa i doczeka się recenzji. Oto ciąg dalszy historii
Kilka dni temu opisywaliśmy na naszych łamach prototypową kartę graficzną GeForce RTX 4090 Ti wyróżniającą się ogromnym, 4-slotowym chłodzeniem. Co ciekawe, układ ten znaleziony został przypadkowo w koszu na odpady - a przynajmniej tak twierdził autor wątku na Reddicie. Choć cała historia brzmiała wręcz niewiarygodnie, a oryginalny post szybko został usunięty z forum, doczekaliśmy się właśnie konkretnej aktualizacji w tej sprawie.
Prototypowa karta znaleziona w koszu na odpady to jednak "tylko" GeForce RTX 4090 z podmienionym oprogramowaniem BIOS. Niebawem na łamach Gamers Nexus powinna pojawić się jej profesjonalna recenzja.
NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti - prototyp niewydanej karty graficznej został znaleziony w... koszu na odpady
Serwis VideoCardz skontaktował się ze szczęśliwym znalazcą i wyszło na jaw, że omawiana karta graficzna to nie RTX 4090 Ti, lecz... całkowicie sprawny GeForce RTX 4090 z rdzeniem AD102, tyle że wyróżniający się eksperymentalnym systemem chłodzenia. Układ jest poprawnie rozpoznawany przez programy diagnostyczne, które wskazują, że prawie w każdym aspekcie jednostka nie różni się od RTX-a 4090 w wersji Founders Edition. Mamy tu tę samą platformę (PG147 SKU 330) i te same limity mocy (domyślnie 450 W, maksymalnie 600 W). Nie oznacza to jednak, że różnic zupełnie nie ma. Jak się okazuje, karta graficzna korzysta ze zmodyfikowanego BIOS-u z oznaczeniem 95.02.01.22.01, który ustala nieco niższe taktowania rdzenia. Bazowe taktowanie karty to 2115 MHz, a w trybie Boost wzrasta ono do 2355 MHz (standardowy RTX 4090 pracuje z zegarami 2235 / 2625 MHz).
NVIDIA GeForce RTX 4090 coraz droższy i trudniej dostępny. Zbliżający się koniec produkcji układu oddziałuje na rynek
Choć nie widać tego od razu, fizycznie karta graficzna znacząco różni się od GeForce'a RTX 4090 Founders Edition. Przede wszystkim wewnątrz znajdziemy aż trzy płytki PCB. Co więcej, w środku umieszczono również dodatkowy, trzeci wentylator. Nie jest widoczny na rzut oka, ale da się go dostrzec pod światło np. na jednym z powyższych zdjęć. Jaka przyszłość czeka omawianego RTX-a 4090? Wygląda na to, że niebawem doczekamy się pełnej, specjalistycznej recenzji od Gamers Nexus - jak sugeruje news źródłowy, znalazca zdecydował się przekazać (lub wypożyczyć) kartę do tej właśnie redakcji. Układ powinien zostać wysłany jeszcze dziś.