Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66

Damian Marusiak | 18-07-2020 08:00 |

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66Kilka dni temu na łamach PurePC opublikowaliśmy obszerny test gamingowego notebooka MSI GE66 Raider, który oferuje przede wszystkim kompletnie odmieniony design, nawiązujący bezpośrednio to laptopa MSI GT76 Titan. Sprzęt posiada także wydajne podzespoły w postaci procesorów 10 generacji Intel Comet Lake-H (8-rdzeniowe i 16-wątkowe jednostki Intel Core i7-10875H oraz Intel Core i9-10980HK), a także najnowsze w chwili obecnej karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER oraz NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q Design. Ze względu na obecność topowych układów NVIDII, w laptopie MSI GE66 Raider znajduje się szereg technologii oraz usprawnień, które przydadzą się zarówno w grach jak również programach. Sprzęt wspiera m.in. technikę Ray tracingu, DLSS 2.0 czy przyspiesza kodowanie oraz renderowanie z pomocą silnika NVIDIA OptiX.

Autor: Damian Marusiak

Pierwsze karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 2000 w laptopach zadebiutowały w styczniu 2019 roku. Wówczas najmocniejszym układem był GeForce RTX 2080. Kilka miesięcy temu z kolei zadebiutowały wersje SUPER, które mają identyczne konfiguracje chipów jak w desktopowych kartach graficznych, jednak w zależności od wybranego notebooka jest mniejsze bądź większe taktowanie rdzenia oraz pamięci GDDR6. W przypadku MSI i nowych laptopów przygotowanych na 2020 rok (GS66 Stealh, GE66 Raider) mamy do czynienia głównie z energooszczędnymi wariantami Max-Q Design. Wyjątkiem jest GE66 Raider z kartą GeForce RTX 2070 SUPER - w tym wypadku mamy do czynienia z pełnym układem o TDP wynoszącym 115 W.

MSI GE66 Raider to najnowszy notebook producenta, który wyposażono w karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 2000 SUPER. Nie brakuje więc wsparcia dla Ray Tracingu, DLSS 2.0 oraz kodera NVENC.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [1]

Nowe technologie użyte w laptopie MSI GE66 Raider

MSI GE66 Raider pod względem wyglądu istotnie zmienił się w porównaniu do swoich poprzedników. Czarna stylistyka zewnętrznej pokrywy z czerwonym logotypem marki została zmieniona na srebrną wersję z metalowym, grawerowanym logiem Gaming Series od MSI. Taka zmiana nie jest oczywiście przypadkowa, bowiem inspiracją do zmiany była premiera dużo większego notebooka GT76 Titan - mnóstwo pozytywnych opinii z pewnością zachęciło firmę do dalszego eksperymentowania z designem swoich urządzeń. Mnie osobiście taka zmiana przypadła bardzo do gustu. Sprzęt jest dzięki temu jeszcze lepiej wykonany i dużo atrakcyjniej się prezentuje. Pod względem sztywności także nie mogę nic modelowi GE66 Raider zarzucić.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [2]

MSI GE66 Raider - Test topowego laptopa z GeForce RTX 2080 SUPER

Kolejną cechą charakterystyczną dla laptopa MSI GE66 Raider jest szybka matryca IPS o odświeżaniu 240 Hz ze wsparciem dla NVIDIA G-SYNC. Warto tutaj na moment się zatrzymać i wspomnieć jak wyglądała ewolucja matryc w gamingowych laptopach w ostatnich latach. Do czasu premiery kart graficznych NVIDII z rodziny Pascal, dominowały ekrany o częstotliwości odświeżania 60 Hz. Coś o przynajmniej dwukrotnie szybszym odświeżaniu było stosowane niezwykle rzadko. Dopiero wzrost wydajności w laptopach dzięki kartom GeForce GTX 1000 spowodował, że producenci matryc chętniej zaczęli tworzyć panele o wyższym odświeżaniu. Prym tutaj wiodła firma MSI, która zaczęła coraz chętniej umieszczać ekrany 144 Hz, by w końcu przejść na jeszcze wyższy poziom z 240 Hz oraz 300 Hz matrycami. Ekran zastosowany w MSI GE66 Raider cechuje się żywą kolorystyką, szerokimi kątami widzenia oraz niskim czasem reakcji, co docenią fani dynamicznych gier tj. Counter Strike Global Offensive, Call of Duty Warzone, Valorant czy League of Legends. W niedługim czasie testowany przez nas notebook ma się pojawić także wariant z matrycą o odświeżaniu 300 Hz - ten panel miałem okazję widzieć przy okazji testu MSI GS66 Stealth i zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie głównie dzięki dużo wyższej luminancji. Obecne matryce stosowane w laptopach GE66 Raider oraz GS66 Stealth to najwyższa półka wśród gamingowych notebooków.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [3]

W MSI GE66 Raider nie mogło także zabraknąć klasycznej klawiatury przygotowanej wspólnie z firmą SteelSeries. W przeciwieństwie do laptopów wydanych do 2019 roku, w tegorocznych modelach zmieniła się jedna rzecz (na plus!). Chodzi o klawisze "Alt Gr" oraz "\", które zostały odwrotnie nałożone. Tym samym prawy Alt znajduje się teraz tuż przy Spacji, jak Bóg przykazał. Dzięki tej niewielkiej z pozoru zmianie, pisanie z użyciem polskich znaków jest dużo przyjemniejsze i bardziej intuicyjne niż wcześniej. Pisanie po klawiaturze jest bardzo wygodne, skok klawiszy jest miękki, ale wyraźnie wyczuwalny. Zrezygnowano z klawiszy numerycznych, dzięki czemu wszystkie pozostałe klawisze mają nieco większy rozmiar. Nawet ten tekst, który teraz czytacie, został przygotowany właśnie na notebooku MSI GE66 Raider. Pod względem wygody to również bardzo wysoka półka wśród laptopów gamingowych.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [nc3]

Samo pisanie to jednak jedna strona medalu, bowiem nie można zapominać o funkcjach, które producent przygotował z myślą o graniu. Na pierwszy rzut weźmy podświetlenie - każdy przycisk ma swoje indywidualne podświetlenie, co w połączeniu z dedykowaną aplikacją SteelSeries Engine 3 pozwala na dopasowanie podświetlenia do własnych preferencji. Znajdziemy tutaj tryby powiązane z konkretnymi gatunkami gier. Dla przykładu przy wyborze trybu FPS, podświetlą się te klawisze, które najczęściej wykorzystujemy w tego typu produkcjach. Inaczej to będzie wyglądało w tytułach MMORPG, a jeszcze inaczej w MOBA. Dodatkowe tryby podświetlenia (już nie pozwiązane z konkretnymi gatunkami gier) możemy zsynchronizować z ledowym paskiem umieszczonym na samym przodzie laptopa. Dla fanów takiego podświetlenia RGB będzie to z pewnością dodatkowy atut.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [4]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [5]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [6]
Różne tryby podświetlenia klawiszy zgodne z następującymi gatunkami gier: FPS (u góry), MMORPG (środek) oraz MOBA (na dole).

MSI GE66 Raider, jak wiele innych notebooków tajwańskiego producenta, został wyposażony w dwie unikalne aplikacje, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Pierwsza aplikacja to NAHIMIC służąca do korekcji dźwięku w zależności od tego, czy gramy, oglądamy film bądź słuchamy muzyki. Klasyczne opcje umożliwiają zmianę poziomu basów czy sopranów, ewentualnie podwyższenie lub obniżenie głośności dialogów. Ciekawą opcją jest natomiast "Sound Tracker", który jest zgodny obecnie z wieloma popularnymi grami (pełna lista kompatybilnych tytułów znajduje się pod tym linkiem), a którego celem jest imitowanie przestrzennego dźwięku 3D. W zależności od tego z jakiej strony wydobywają się np. w grze konkretne dźwięki, są one puszczane z lewego bądź prawego głośnika, co dodatkowo wpływa na immersję w grach, zwłaszcza w strzelaninach, które obfitują w wiele różnych doznań dźwiękowych. Po aktywacji Sound Trackera, na ekranie gry pojawi się również specjalny radar (w aplikacji możemy go ustawić jako dobrze widoczny lub niemal całkowicie przezroczysty), który będzie określał w czasie rzeczywistym z jakich miejsc dochodzą poszczególne dźwięki. Dodatkowa funkcjonalność aplikacji NAHIMIC powiązana jest ze słuchawkami Bluetooth - mowa o Sound Sharing, w której możemy słuchać tej samej muzyki na dwóch parach słuchawek bezprzewodowych podłączonych przez wspomniany Bluetooth.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [7]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [8]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [9]

Drugą dedykowaną laptopom MSI aplikacją jest Dragon Center, który jest swoistym centrum dowodzenia. Możemy tutaj nie tylko analizować temperatury podzespołów, ich wykorzystanie, ale także modyfikować parametry powiązane z pamięcią RAM i dyskiem SSD (np. czyszczenie dysku czy zwolnienie pamięci DDR4). W Dragon Center wybierzemy także jeden z predefiniowanych trybów działania. Potrzebujemy najwyższej wydajności? Wybieramy scenariusz "Ekstremalna wydajność". Jeśli chcemy balansu pomiędzy wydajnością, a kulturą pracy wówczas wybieramy tryb "Zrównoważony", a jeśli potrzebujemy wydłużyć czas pracy na baterii, wówczas odpowiednim scenariuszem będzie "Oszczędzanie baterii". W aplikacji możemy także na stałe włączyć dedykowany układ graficzny (technika NVIDIA Optimus zostanie wyłączona, natomiast aktywuje się G-SYNC) lub pozostawić rozwiązanie hybrydowe z Optimusem (automatyczne przełączanie się pomiędzy zintegrowanym i dedykowanym układem graficznym). Aplikacja Dragon Center odznacza się miłym dla oka interfejsem, dzięki czemu nie powinien on nikomu sprawić żadnych trudności.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [10]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [11]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [12]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q użyte w laptopie MSI GE66 Raider

MSI GE66 Raider cechuje się obecnością kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 2000 SUPER, wyposażonych zarówno w rdzenie RT jak również Tensor. Te pierwsze odpowiadają za możliwość aktywacji techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym w wybranych grach. Obecnie DXR (DirectX Ray Tracing) możemy uruchomić m.in. w Minecraft RTX, Metro: Exodus, Control, Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider czy Deliver Us The Moon. W nadchodzących miesiącach doczekamy się kolejnych trzech dużych premier gier ze wsparciem dla Ray tracingu. Mowa o Watch_Dogs Legion, Cyberpunk 2077 oraz Vampire: The Masquerade Bloodlines 2. Dwie pierwsze produkcje, a więc gry Ubisoftu oraz CD Projekt RED mogą okazać się klejnotem koronnym w promowaniu nowej techniki. Ich charakterystyczna oprawa graficzna pełna neonowych świateł powinna zaoferować wymierne korzyści (przy odpowiedniej implementacji, o tym z kolei przekonamy się w momencie debiutu rynkowego obu gier) w porównaniu do tradycyjnie renderowanej grafiki.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [13]

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [14]

Ray tracing sam w sobie jednak jest bardzo wymagający dla kart graficznych, nawet dla tak wydajnych układów jak NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER czy GeForce RTX 2080 SUPER. W tym celu przygotowano również technikę upscalowania obrazu - DLSS. Pierwsza generacja była mocno krytykowana przez media oraz graczy, jednak druga wersja - DLSS 2.0 - dużo lepiej się prezentuje i bardziej przypomina to, co od samego początku było promowane przez NVIDIĘ. Dzięki nowej wersji DLSS 2.0 różnice pomiędzy upscalowanym obrazem a natywną rozdzielczością są dużo mniejsze (na mniejszych ekranach laptopów będą one jeszcze mniejsze), a otrzymujemy pokaźny zastrzyk dodatkowych klatek na sekundę. Świetnie to wygląda chociażby w przypadku Control, który jest bardzo wymagającą grą nawet bez Ray Tracingu. Dzięki DLSS 2.0, możemy ustawić wszystkie opcje na maksymalne i cieszyć się na laptopie MSI GE66 Raider płynnością ponad 60 FPS w natywnej rozdzielczości ekranu notebooka. Jeśli Ubisoft oraz CD Projekt RED podobnie podejdą do tematu DLSS 2.0, w obu grach otrzymamy spory zastrzyk FPS-ów, przy jednoczesnej wizualnej poprawie obrazu z aktywnym Ray Tracingiem.

Control - Access Corridor

1920x1080 / High / SSAO / DXR Medium / DLSS 2.0 / DirectX 12

klatki na sekundę (więcej = lepiej)

10
20
30
40
50
60
70
80
Hyperbook SL504
Core i7-9750H, RTX 2070
74.0
70.0
MSI GE66 Raider
Core i9-10980HK, RTX 2080S Max-Q
73.0
66.0
MSI GS66 Stealth
Core i7-10875H (ES), RTX 2080 SUPER Max-Q
71.0
63.5
ASUS TUF Gaming A15
Ryzen 7 4800H, RTX 2060
57.5
54.5
ASUS ROG Zephyrus G14
Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
53.0
50.0

Control - Access Corridor

1920x1080 / High / SSAO / DXR High / DLSS 2.0 / DirectX 12

klatki na sekundę (więcej = lepiej)

8
16
24
32
40
48
56
64
Hyperbook SL504
Core i7-9750H, RTX 2070
61.0
58.0
MSI GE66 Raider
Core i9-10980HK, RTX 2080S Max-Q
61.0
57.0
MSI GS66 Stealth
Core i7-10875H (ES), RTX 2080 SUPER Max-Q
58.0
55.5
ASUS TUF Gaming A15
Ryzen 7 4800H, RTX 2060
48.0
46.0
ASUS ROG Zephyrus G14
Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
45.0
42.0

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [nc1]

Oczywiście wspomniane wcześniej technologie to nie jedyne atuty kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 2000 SUPER, które znajdziemy w prezentowanym laptopie MSI GE66 Raider. Sprzęt tak naprawdę może nam również posłużyć do nieco bardziej wymagającej pracy. Renderowanie obrazów czy filmów w wysokiej rozdzielczości 4K (laptop MSI GE66 Raider dzięki solidnemu zestawowi portów umożliwia połączenie do trzech dodatkowych ekranów 4K), edycja zdjęć w formacie RAW, a nawet tak wymagające zadania jak użycie fotogrametrii czy modelowania trójwymiarowego - wszystkie te zadania na notebooku MSI GE66 Raider wykonamy bez żadnego problemu. Coraz więcej specjalistycznych programów wykorzystuje zalety kart GeForce RTX 2000 (SUPER), a więc wspomniane rdzenie RT oraz Tensor, które można wykorzystać do przyspieszenia akceleracji pewnych obliczeń w grafice 3D. Służy do tego specjalny silnik OptiX.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [15]

Obecnie silnik renderowania NVIDIA OptiX jest z powodzeniem wykorzystywany m.in. w Blenderze Cycles, czyli rodzaju renderowania, w którym wykorzystywane są algorytmy śledzenia ścieżek (Path Tracer), umożliwiające m.in. oświetlenie pośrednie. Ponadto silnik Cycles pozwala na korzystanie z fizycznie poprawnych modeli cieniowania powierzchni. Jesienią ubiegłego roku, firma Blender Foundation poinformowała o zaimplementowaniu wsparcia dla NVIDIA OptiX w silniku renderowania Cycles, co znacząco upraszcza czas renderowania scen. Przykładem (inne znajdziecie w dalszej części testu) różnicy pomiędzy tradycyjnym renderowaniem, a renderowaniem z użyciem NVIDIA OptiX może być scena Victor w nowej wersji Blendera. Test ten z powodzeniem wprowadziłem do dwóch procedur testowych - gamingowej oraz dla mobilnych stacji roboczych. W przypadku renderowania obrazu z wykorzystaniem silnika OptiX, czas renderowania w laptopie MSI GE66 Raider z kartą NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q wynosi niecałe 5 minut. Przy tradycyjnym wykorzystaniu procesorów CUDA czas ten wzrasta do prawie 10 minut (dwukrotnie większa różnica!), a jeszcze gorzej w takim porównaniu wypada 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor Intel Core i9-10980HK (który jest przecież topową jednostką Intela z 10 generacji Comet Lake), który na wyrenderowanie tej samej sceny potrzebuje aż 20 minut. Dodatkowo renderując obrazy czy filmy z użyciem silnika NVIDIA OptiX możemy liczyć na dużo lepsze efekty odszumiania, które na procesorze wyglądają często dużo gorzej.

Blender 2.81a

Renderowanie sceny Victor

Czas w sekundach (mniej = lepiej)

250
500
750
1000
1250
1500
1750
2000
MSI GE66 Raider
GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q
283
Acer ConceptD 7 Pro
Quadro RTX 5000 Max-Q
284
MSI GS66 Stealth
GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q
357
ASUS TUF Gaming A15
GeForce RTX 2060
476
ASUS ROG Zephyrus G14
GeForce RTX 2060 Max-Q
501
MSI GE66 Raider
GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q
551
MSI GS66 Stealth
GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q
581
Acer ConceptD 7 Pro
Quadro RTX 5000 Max-Q
693
ASUS TUF Gaming A15
GeForce RTX 2060
800
ASUS ROG Zephyrus G14
GeForce RTX 2060 Max-Q
833
MSI GE66 Raider
Intel Core i9-10980HK
1257
ASUS TUF Gaming A15
AMD Ryzen 7 4800H
1318
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 4900HS
1330
MSI GS66 Stealth
Intel Core i7-10875H ES
1484
Acer ConceptD 7 Pro
Intel Core i7-9750H
1897
OptiX
CUDA
CPU

Autodesk Maya 2019 with Arnold GPU Renderer

Renderowanie oraz odszumianie

Czas w sekundach (mniej = lepiej)

435
870
1305
1740
2175
2610
3045
3480
Lenovo ThinkPad P73
NVIDIA Quadro RTX 4000
95
MSI GE66 Raider
NVIDIA GeForce RTX 2080S Max-Q
100
Hyperbook SL504
NVIDIA GeForce RTX 2070
101
MSI GS66 Stealth
NVIDIA GeForce RTX 2080S Max-Q
106
Hyperbook NH5 ZEN
NVIDIA GeForce RTX 2070
108
Acer ConceptD 5 Pro
NVIDIA Quadro RTX 3000
109
Acer Helios 300
NVIDIA GeForce RTX 2060
117
Acer ConceptD 7 Pro
NVIDIA Quadro RTX 5000 Max-Q
121
Hyperbook NH5 ZEN
AMD Ryzen 9 3900X (12/24)
1576
MSI GE66 Raider
Intel Core i9-10980HK (8/16)
2135
MSI GS66 Stealth
Intel Core i7-10875H ES (8/16)
2378
Lenovo ThinkPad P73
Intel Core i9-9880H (8/16)
2411
Acer Helios 300
Intel Core i7-9750H (6/12)
3276
Acer ConceptD 5 Pro
Intel Core i7-9750H (6/12)
3288
OptiX
CPU

RealityCapture - 3D Mapping

Mapowanie obiektu w trójwymiarze - Szkoła

Czas w sekundach (mniej = lepiej)

83
166
249
332
415
498
581
664
Lenovo ThinkPad P73
Core i9-9880H, Quadro RTX 4000
483.2
Hyperbook NH5 ZEN
Ryzen 9 3900X, RTX 2070
488.8
Hyperbook SL504
Core i7-9750H, RTX 2070
514.8
MSI GE66 Raider
Core i9-10980HK, RTX 2080S Max-Q
589.4
MSI GS66 Stealth
Core i7-10875H ES, RTX 2080S MQ
608.1
Acer ConceptD 7 Pro
Core i7-9750H, Quadro RTX 5000 MQ
642.6

Kolejną zaletą kart NVIDIA GeForce RTX 2000 SUPER, która jest wykorzystywana w laptopie MSI GE66 Raider, jest obecność kodera sprzętowego NVIDIA NVENC. Dzięki obecności tej jednostki  w karcie graficznej możemy odciążyć procesor podczas kodowania materiałów wideo. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza dla streamerów, którzy mogą puszczać w sieci filmy z wysokim poziomem FPS, jednocześnie nie obawiając się o spadki klatek na sekundę na swoim własnym komputerze bądź laptopie. Koder NVIDIA NVENC do poprawy jakości strumieniujących materiałów wykorzystuje także usprawnione rdzenie CUDA. Zamiast niestabilnego strumienia wideo bazującego na oprogramowaniu, wykorzystywane są w tym celu dedykowane jednostki z karty graficznej NVIDIA GeForce RTX.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [16]

Obecnie laptopy gamingowe, w tym modele MSI GS66 Stealth oraz MSI GE66 Raider, bardzo chętnie wykorzystują technologię Max-Q Design. Karty graficzne firmy NVIDIA są coraz częściej umieszczane w smukłych konstrukcjach, do których możemy przyporządkować oba nowe modele tajwańskiego producenta. Dzięki technologii Max-Q Design możemy zachować odpowiedni balans pomiędzy wysoką wydajnością oraz mobilnością. W przypadku laptopów MSI jest to dodatkowo potęgowane przez bardzo pojemny akumulator 99,9 Wh (litowo-polimerowy). Jest to największa bateria, jaką obecnie można zamontować w laptopie (ze względu na restrykcje linii lotniczych, notebooki nie mogą posiadać akumulatora większego niż 100 Wh). Dzięki pojemnej baterii, nowe laptopy MSI GE66 Raider oraz MSI GS66 Stealth radzą sobie także dużo lepiej od swoich poprzedników w kwestii czasu pracy na baterii. Wraz z  technologią Max-Q Design nierozerwalnie połączone są ze sobą dwie inne funkcjonalności - Optimus, który odpowiada za płynne przełączanie się pomiędzy zintegrowaną a dedykowaną kartą graficzną, wydłużając w ten sposób czas pracy na baterii w scenariuszach, gdy nie jest nam potrzebna karta NVIDII. Druga funkcja to Battery Boost, w której możemy zmniejszyć ilość FPS do minimalnego, akceptowalnego poziomu, tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na moc GPU oraz wydłużając czas pracy na zasilaniu akumulatorowym.

Laptopa MSI GE66 Raider możemy wykorzystać jako główną maszynę do grania. Możemy na nim grać oraz jednocześnie stremować rozgrywkę na wybranym przez siebie kanale. W końcu nie będzie także problemu z dużo bardziej wymagającą pracą w zaawansowanym oprogramowaniu.

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [17]

Łącząc ze sobą najważniejsze funkcje laptopa MSI GE66 Raider oraz kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 2000 SUPER otrzymujemy tak naprawdę mocny i wszechstronny sprzęt, który poradzi sobie w rożnych zadaniach. Możemy go wykorzystać jako główną maszynę do grania. Możemy na nim grać oraz jednocześnie stremować rozgrywkę na wybranym przez siebie kanale. W końcu nie będzie także problemu z dużo bardziej wymagającą pracą w zaawansowanym oprogramowaniu. Dzięki kartom NVIDIA GeForce RTX 2000 SUPER (Max-Q), laptop MSI GE66 Raider może czerpać z takich technologii jak Ray tracing, DLSS 2.0 czy NVENC. Ponadto otrzymujemy wsparcie dla silnika OptiX, który w zgodnym oprogramowaniu potrafi bardzo mocno przyspieszyć renderowanie materiałów. Na takim solidnym urządzeniu jak MSI GE66 Raider możemy pokazać, że laptop bez problemu nada się do gier, do pracy oraz do streamowania rozgrywki. Perspektywy na przyszłość są jeszcze lepsze - w końcu zbliża się nowa generacja kart NVIDII (Ampere) i jestem już bardzo ciekawy, co przygotowują inżynierowie MSI.

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Nowe technologie kart NVIDIA GeForce RTX w laptopie MSI GE66 [nc2]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 18

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.