Nowe płyty główne ASUS ROG Strix B250I oraz ROG Strix H270I
Małe komputery typu HTPC były jeszcze kilkanaście lat temu zwykłą fanaberią, a ich możliwości nie powalały. Od tamtego czasu upłynęło jednak sporo wody w Wiśle i obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Niepozorne zestawy umiejscowione w salonie często niewiele się już różnią od standardowych blaszaków, a gdy składane są z głową to potrafią zaskoczyć swoją mocą. W tych klimatach są również dwie propozycje od ASUSa. Tajwańczycy ponownie rozszerzyli swoją ofertę płyt głównych o modele ASUS ROG Strix B250I oraz ROG Strix H270I. Obie wykonano w standardzie Mini-ITX, oparto na chipsetach z serii 200 i wzbogacono o dwa gniazda M.2, łączność bezprzewodową WiFi 802.11ac i zestaw podświetlenia RGB LED.
Obie płyty mogą okazać się ciekawą propozycją dla fanów małych komputerów. Kluczowa jednak będzie cena, która obecnie nadal jest nieznana.
ASUS ROG Strix B250I i ROG Strix H270I to nowe płyty główne w standardzie Mini-ITX, które przygotowane zostały z myślą o procesorach Intela korzystających z gniazda LGA 1151 w postaci rodziny Skylake oraz Kaby Lake. Chociaż oparte zostały na chipsecie z serii 200, to obie pozbawione są możliwości podkręcania. Na laminacie znajdziemy dwa sloty dla modułów RAM DDR4 do 32 GB pracujących z maksymalną częstotliwością 2400 MHz. Prócz tego obecne jest tylko jedno złącze PCI-Express 3.0 x16. Dla nośników pamięci przewidziano cztery porty SATA III oraz dwa M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe - jedno schowane pod metalowym radiatorem, drugie zaś na odwrocie płyty głównej. Całość domyka oświetlenie RGB LED i wsparcie dla Aura Sync.
Test płyty głównej ASUS Z270-A Prime - Bielas lecz nie golas
Test płyty głównej ASUS Z270F Strix Gaming - Zadowoli Kaby Lake?
W obu płytach za dźwięk odpowiada ośmiokanałowy kodek ROG SupremeFX oparty na rozwiązaniu Realtek ALC1220A. W przypadku sieci wykorzystano gigabitowy kontroler Intel I219V, a w modelu ROG Strix H270I dorzucono również drugi w postaci Realtek RTL8111H. Panel I/O jest w obu przypadkach bliźniaczo podobny i gości złącza takie jak HDMI, DisplayPort, sześć portów USB (dwa 2.0 i cztery 3.0 lub sześć 3.0), jedno lub dwa sieciowe, wyjścia dla anteny od WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 4.1 i porty audio. Cena pozostaje tajemnicą, acz niedługo powinna zostać zdradzona. Nurtuje mnie tylko pytanie czy przedstawiciele rodziny Republic of Gamers nie powinni się dodatkowo czymś wyróżniać na tle konkurencji?
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37