Moduł NVIDIA G-Sync HDR bazuje na układzie firmy... Intel
Można by powiedzieć, że dzień bez kolejnego newsa na temat nowych monitorów 4K 144 Hz z modułem NVIDIA G-Sync HDR to dzień stracony. W ostatnim czasie pisaliśmy już o słabej jakości wentylatorze w Acer Predator X27 oraz pogarszaniu jakości obrazu (a dokładniej mówiąc obniżeniu chrominancji z 4:4:4 na 4:2:0) powyżej częstotliwości odświeżania 98 Hz. Oba monitory nie zdążyły się jeszcze dobrze zadomowić na półkach sklepowych, a co rusz do sieci przedostają się coraz to ciekawsze informacje. Najnowsze pochodzą bezpośrednio od portalu PCPer, który otrzymał już do testów monitor ASUS ROG Swift PG27UQ. Rozebrali oni monitor, dzięki czemu poznaliśmy kolejne sekrety owych urządzeń. Okazuje się, że nowy moduł NVIDIA G-Sync HDR jest przynajmniej częściowym winowajcą tak koszmarnie wysokiej ceny.
Ekipa PCPer rozkręciła monitor ASUS ROG Swift PG27UQ i odkryła, że nowy moduł G-SYNC HDR bazuje na układzie Altera Arria 10 GX 480 FPGA, którego producentem jest firma... Intel.
Pierwsze wrażenia z używania monitorów 4K HDR 144 Hz G-Sync
Redakcja PCPer otrzymała do testów najnowszy monitor ASUS ROG Swift PG27UQ i nie omieszkała podzielić się ze światem tym, co skrywa to urządzenie. Przede wszystkim po usunięciu obudowy możemy zobaczyć dwa maleńkie wentylatory, służące do chłodzenia nowego modułu NVIDIA G-Sync HDR. Choć nie robią wrażenia rozmiarami (a i pewnie koszt takiego wentylatorka jest śmiesznie niski), to i tak na pierwszy rzut oka wyglądają nieco lepiej niż to co pokazał Acer ze swoim Predatorem X27. O ile jednak wątpliwej jakości wentylatory to jedno, o tyle nowy moduł NVIDIA G-Sync HDR to drugie. Tutaj z kolei możemy dowiedzieć się bardzo ciekawych informacji.
Jak już pisałem wcześniej, w monitorach ASUS ROG Swift PG27UQ oraz Acer Predator X27 użyto nowego modułu NVIDIA G-Sync HDR, który ma połączyć płynność wyświetlanego obrazu przy zachowaniu wysokiej częstotliwości odświeżania oraz pokazać możliwości oferowane przez tryb HDR. Nowy moduł wykorzystuje układ Altera Arria 10 GX 480, który produkowany jest przez firmę Intel. Jest to jednostka typu FPGA, czyli Field-Programmable Gate Array, którą wykorzystuje się w różnych zastosowaniach, a nawet jak widać po zdjęciach można ją użyć do obsługi nowego modułu G-Sync HDR. Jednostka Altera Arria 10 GX 480 jest jednak bardzo drogi, bowiem w jego produkcji używa się wyłącznie wyselekcjonowanych układów krzemowych. Jego cena wynosi 500 USD, co po części wyjaśnia kwestię horrendalnie wysokich kosztów nowych monitorów. Na zdjęciu oprócz wspomnianej jednostki Intela widzimy też 3 GB pamięci RAM typu DDR4-2400.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
38
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54