Microsoft usuwa wymóg posiadania 1 TB pamięci przez dyski SSD NVMe, do obsługi funkcji DirectStorage API
Funkcja DirectStorage API jest interfejsem programowalnym, zapowiedzianym niedawno przez firmę Microsoft dla nadchodzącego nowego systemu Windows 11. Umożliwia ona bezpośrednią komunikację pamięci masowej z kartą graficzną (z pominięciem procesora). Dzięki temu karta graficzna będzie mogła zajmować się dekompresją danych wysyłanych z dysku, odciążając tym samym procesor. Rozwiązanie ma przynieść odczuwalne korzyści dla graczy, w postaci szybszego uruchamiania się gier, ich większej płynności, czy też szybszego wczytywania poszczególnych poziomów. Firma Microsoft początkowo ustaliła, że dysk, który będzie mógł korzystać z tej funkcji, powinien posiadać co najmniej 1 TB pamięci. Obecnie okazuje się jednak, że Microsoft z pomysłu zrezygnował.
Firma Microsoft decyduje się na usunięcie wymogu posiadania przez dyski SSD NVMe min. 1 TB pamięci, potrzebnego do obsługi funkcji DirectStorage.
Windows 11 wymusi posiadanie kamerki internetowej. Już w 2023 ma ją mieć każdy laptop oraz urządzenie all-in-one
Powyższy wymóg odnoszący się do dysków SSD NVMe wywołał wśród niektórych osób wiele kontrowersji, jednak na szczęście w ostateczności firma Microsoft zadecydowała, że w oficjalnej specyfikacji nadchodzącego nowego systemu Windows 11 usunie pozycję mówiącą o tym, że dysk SSD NVMe do obsługi funkcji DirectStorage API musi posiadać min. 1 TB pamięci. Aby jednak móc korzystać z tego interfejsu pozostaje konieczność posiadania dysku z obsługą tzw. Standard NVMe Express Controller, a także karty graficznej z funkcją DirectX12. Ponadto GPU musi potrafić obsłużyć Shader Model 6.0.
NVIDIA A100 PCIe 80 GB - prezentacja najmocniejszego akceleratora oraz omówienie techniki GPUDirect Storage
NVIDIA już w zeszłym roku zapowiedziała technologię o nazwie RTX IO, która pozwoliłaby na bezstratną kompresję danych przez kartę graficzną, aby zoptymalizować wykorzystanie dysków SSD. Technologia ta musi zostać zaimplementowana w połączeniu z DirectStorage, aby oprócz zapewnienia większego dostępu pomiędzy pamięcią masową systemu a pamięcią VRAM, wykorzystać GPU do kompresji tych plików i jeszcze bardziej przyspieszyć cały proces. Według Zielonych, RTX IO nie powinien mieć żadnych ograniczeń co do wielkości pamięci dysków SSD i DirectStorage. Okazuje się, że wątpliwości te ostatecznie podzielał sam Microsoft, stąd decyzja o zniesieniu bariery jednego terabajta. Użytkownik nie będzie więc musiał juz martwić się o wielkość pamięci masowej swojego dysku SSD, aby skorzystać z DirectStorage w Windows 11.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27