Microsoft rozczarowany Intelem. Nowy Surface z układami AMD?
Począwszy od Surface 3 Microsoft w swojej rodzinie urządzeń stawiał na układy Intela, po tym jak dwie pierwsze generacje używały NVIDIA Tegra. Tradycyjnie firma z Redmond i "Niebiescy" ściśle ze sobą współpracowali, a z połączenia słów "Windows" i "Intel" powstało nieformalne określenie "Wintel". Sytuacja przyszłych komputerów marki Surface jednak może ulec zmianie, jeśli wierzyć najnowszym doniesieniom. Ich autorem jest specjalista w dziedzinie Microsoftu, Brad Sams. Według Samsa Microsoft jest rozczarowany wydajnością produktów Intela (problemy Skylake nadwyrężyły reputację Surface Pro 4) i rozważa dywersyfikację swojego portfolio. Już tej jesieni jest możliwe, że wejdą do sprzedaży produkty Microsoftu oparte także na architekturze AMD oraz procesorach ARM. Zanosi się na to, że amerykańska korporacja nie porzuci współpracy z Intelem, ale nie będzie on wyłącznym dostawcą komponentów.
Najnowsze plotki wskazują na to, że Microsoft zdystansuje się od Intela i wyda szereg produktów z układami dostarczonymi przez AMD oraz z procesorami ARM.
Brad Sams zapowiada, że jesienią tego roku Microsoft ma zorganizować specjalne wydarzenie poświęcone produktom z rodziny Surface. Wtedy to powinniśmy dowiedzieć się o specyfikacjach całego portfolio produktów. Nowe wersje Surface Pro, Surface Book i innych produktów mają korzystać co prawda z procesorów Intela, ale obok nich mają pojawić się także warianty wyposażone w komponenty AMD oraz procesory ARM. Sams podaje, że istnieje prototyp nowego Surface Laptopa, zasilany nowym APU AMD Picasso (w 12 nm), a z kolei w przypadku Surface Pro istnieje wariant, na potrzeby którego Microsoft we współpracy z Qualcommem opracował własny SoC. Układ o nazwie kodowej Excalibur ma zarazem posłużyć jako referencja dla innych producentów sprzętu.
Nowy Surface ma mieć dwa ekrany i obsługiwać Androida
Ponadto dziennikarz portali Petri i Thurrott donosi, że Surface Pro 7 zachowa podobne wzornictwo do poprzednika, ale Microsoft wprowadzi długo oczekiwany port USB-C. Sams jest zdania, że Microsoft musi przejąć inicjatywę na polu procesorów ARM i wydać flagowy produkt, aby platforma Windows-on-ARM wreszcie była traktowana poważnie. Rozwiązanie to miało duży potencjał, ale pierwsza generacja urządzeń z SoC Snapdragon okazała się rozczarowaniem. Opracowany wraz z Qualcommem SoC Excalibur miał w założeniu mocno poprawić wydajność na Windows 10. Jeśli natomiast chodzi o Surface Centaurus (tablet z dwoma ekranami), Sams nie sądzi, że Microsoft wyda ten sprzęt w najbliższym czasie, choć nie zaprzecza, że firma może je zaprezentować. Generalnie sytuacja urządzeń marki Surface jest ważna dla rynku PC. Co prawda nie są to najlepiej sprzedające się produkty na rynku, ale reprezentują one segment premium i punkt odniesienia dla partnerów OEM Microsoftu. Jeśli gigant z Redmond pokaże, że dobra wydajność na układach AMD i ARM jest możliwa - inni również podążą tym śladem.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4