Korzystaj ze smartfona z Androidem jak z radia VHF. Nowy projekt kv4p HT umożliwi Ci to niewielkim kosztem
W Internecie nie brakuje ciekawych projektów, które często niskim kosztem pozwalają nam na stworzenie czegoś bardzo użytecznego. Jednym z nich jest kv4p HT, za który odpowiada Vance Vagel. Umożliwia on przekształcenie smartfona z Androidem w przenośne radio VHF, którym możemy się posługiwać do komunikacji tekstowej lub głosowej. Oprogramowanie potrzebne do całego projektu jest otwartoźródłowe, a wszystkie elementy są relatywnie tanie i łatwo dostępne w Internecie.
W Internecie dostępny jest bardzo ciekawy projekt o nazwie kv4p HT, który pozwoli nam zamienić naszego smartfona z Androidem w radio VHF. Dzięki temu przebywanie w trybie offline nie będzie przeszkodą w komunikacji.
MessengerPi - płytki drukowane wykorzystano do stworzenia komunikatora radiowego. Dostępne jest także walkie-talkie
Projekt kv4p HT zdecydowanie jest wart poświęcenia mu chwili uwagi, natomiast już na wstępie trzeba wspomnieć, że aby legalnie z niego korzystać, musimy mieć odpowiednie uprawnienia. Jego sposób działania jest bardzo prosty, gdyż stworzony odbiornik-nadajnik (ang. transceiver) radiowy podłączamy do złącza USB typu C w naszym smartfonie, a następnie korzystamy z jego możliwości przez dedykowaną aplikację przeznaczoną na system Android. Odnośniki do wymaganych elementów, które są potrzebne do utworzenia wspomnianego radia VHF (moduł DRA818V), jak również samą instrukcję, możemy znaleźć pod tym adresem (strona internetowa autora projektu, czyli Vance'a Vagella).
Rewolucja w przesyłaniu danych w kosmosie. NASA przedstawia kolejne wielkie osiągnięcie projektu DSOC
Wymagane będzie przylutowanie kilku elementów, a także wydrukowanie obudowy - choć można ją stworzyć w inny sposób. Potrzebne oprogramowanie sprzętowe (ang. firmware) również znajdziemy na podanej wcześniej stronie. Całość pozwoli nam na głosową komunikację radiową oraz wysyłanie wiadomości tekstowych podobnie jak SMS-ów (APRS). Możemy oczekiwać całkiem dobrej jakości dźwięku, gdyż częstotliwość próbkowania wyniesie 44 kHz przy 8-bitowej głębi. Według autora trzeba się liczyć z wydatkiem 35 dolarów i godziną pracy. Nie są to więc duże koszty, a możemy uzyskać naprawdę przydatne urządzenie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4