Rewolucja w przesyłaniu danych w kosmosie. NASA przedstawia kolejne wielkie osiągnięcie projektu DSOC
Wysyłanie danych w przestrzeni kosmicznej przez długi czas opierało się głównie na komunikacji radiowej, która - nie ma co ukrywać - ma w tym przypadku całkiem spore ograniczenia. Dlatego też z czasem zdecydowano się na rozwijanie dużo lepszej w każdym aspekcie komunikacji laserowej, gdzie prędkość transmisji może być nawet 100-krotnie wyższa. NASA osiągnęła właśnie kolejny kamień milowy, który jest ściśle związany z tym tematem i statkiem kosmicznym Psyche.
Agencji NASA udało się pobić kolejny rekord. Pomyślnie przesłano bowiem dane w przestrzeni kosmicznej przy użyciu komunikacji laserowej na odległość 460 mln km. Duży udział miał tu statek kosmiczny Psyche.
Powstała najdokładniejsza mapa Drogi Mlecznej w historii. Naukowcy z pomocą teleskopu VISTA tworzyli ją przez ponad 13 lat
13 października 2023 roku statek kosmiczny Psyche został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Jego celem jest zbadanie planetoidy o tej samej nazwie, która jest bogata w metale. Przy okazji prowadzony jest eksperyment dotyczący systemu Deep Space Optical Communications (DSOC), który ma udowodnić, że komunikacja laserowa (w tym wypadku wykorzystująca światło bliskiej podczerwieni) jest bardziej niezawodna od radiowej i pozwala osiągnąć wyższe prędkości transmisji danych. W ramach ciekawostki: jednym z pierwszych materiałów wideo, który został przesłany w ramach tej technologii 11 grudnia 2023 roku z sondy Psyche oddalonej o 31 mln km od Ziemi, był... 15-sekundowy filmik przedstawiający kota o imieniu Taters (załączony poniżej). Udało się wtedy osiągnąć szybkość transmisji na poziomie 267 Mb/s, a więc taką samą, a zarazem maksymalną, jak przy oddaleniu wynoszącym 53 mln km (przy 390 mln km było to od 6,25 do 8,3 Mb/s).
Misja Artemis I: NASA wyśle statek kosmiczny Orion w lot wokół Księżyca. To dopiero początek
Widać więc naprawdę wielki potencjał, wszak korzystając z komunikacji laserowej, można o wiele szybciej przesłać nie tylko zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości, ale także prowadzić transmisję na żywo. 29 czerwca 2024 roku udało się osiągnąć kamień milowy, gdyż sygnał został wysłany z Ziemi do statku kosmicznego Psyche, który znajdował się od niej w odległości 460 mln km. Jak wskazuje NASA, mówimy tu o tej samej, która dzieli Marsa i Ziemię w ich najbardziej oddalonych od siebie pozycjach. W czasie swojej sześcioletniej podróży Psyche przez dwa pierwsze lata będzie wysyłała i odbierała sygnały przez DSOC, gdyż ma na pokładzie swój nadajnik-odbiornik (ang. transceiver), z kolei stacje naziemne znajdują się w dwóch miejscach w Kalifornii.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4