Kolejna kara dla Apple za nadużywanie swojej pozycji. Tym razem sprawa wiąże się z App Tracking Transparency
Firma Apple w kwietniu 2021 roku wprowadziła rozwiązanie o nazwie App Tracking Transparency (ATT), do którego twórcy aplikacji na systemy iOS i iPadOS musieli się stosować. Dzięki niemu dany twórca mógł zbierać dane o użytkowniku do tworzenia ukierunkowanych reklam tylko wtedy, gdy najpierw uzyskał od niego na to zgodę w aplikacji. Według francuskiego organu Apple nadużyło na tym polu swojej pozycji, więc musi się teraz mierzyć z karą finansową.
Francuski organ Autorité de la concurrence nałożył na Apple karę, której wysokość wynosi 150 mln euro. Firma traktowała bowiem siebie lepiej od innych - wszystko związane jest z rozwiązaniem App Tracking Transparency.
Milionowa kara dla OpenAI za naruszenie przepisów. ChatGPT bezprawnie wykorzystywał dane użytkowników
Od kiedy przedsiębiorstwo Apple nałożyło obowiązek korzystania z App Tracking Transparency, każda aplikacja musiała najpierw spytać użytkownika, czy może zbierać o nim dane, aby później wykorzystywać je np. do spersonalizowanych reklam. Użytkownik, chcąc zgodzić się na takie warunki, musiał je zaakceptować dwukrotnie, natomiast w przypadku odrzucenia wymagane było tylko jedno potwierdzenie. Taka zgoda nie była jednak ważna w świetle obowiązujących przepisów, a na dodatek samo Apple nie stosowało się do własnych wytycznych w przypadku autorskich aplikacji (aż do systemu iOS 15). Po czasie sytuacja wcale się nie zmieniła, wszak inne firmy nadal muszą uzyskać podwójne potwierdzenie, aby zacząć zbierać dane o użytkownikach, a Apple tylko jedno.
Fałszywe opinie w internecie to istna zaraza. UOKiK ukarał właśnie kolejne firmy, które miały w tym duży udział
Taki obrót spraw miał być niekorzystny w szczególności dla mniejszych twórców, którzy do zarabiania korzystają w dużej mierze z danych zebranych przez większe firmy, gdyż same mają ograniczone możliwości w tym zakresie. Autorité de la concurrence nałożył napomkniętą już karę na Apple (a dokładniej na "Apple Distribution International Limited i Apple Inc. jako sprawców oraz Apple Operations International Limited i Apple Inc. jako spółki dominujące" ) w wysokości 150 000 000 euro, gdyż naruszenie trwało od 26 kwietnia 2021 roku do 25 lipca 2023 roku. Dodatkowo firma w ciągu siedmiu dni musi opublikować streszczenie tej decyzji na swojej stronie internetowej. Z oficjalną wiadomością od francuskiego organu, w której znajdują się także dodatkowe szczegóły, zapoznamy się TUTAJ.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
35
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72