Gigabyte GeForce GTX 1070 Ti Aorus - flagowe wydanie Pascala
Jak wszyscy pewnie dobrze wiecie, wszystkie autorskie karty graficzne GeForce GTX 1070 Ti nie mogą być firmowo podkręcone, tak jak inne modele. NVIDIA zabroniła tego innym producentom prawdopodobnie tylko z jednego powodu - nowy Pascal z większymi zegarami na starcie byłby w stanie dogonić niegdyś flagowego GTX-a 1080. Niektórzy jednak bardzo nie mogą przeboleć tego, że wydajny układ graficzny współpracujący z porządnym układem chłodzenia ma cechować się referencyjnymi zegarami. Gigabyte wprowadza właśnie do sprzedaży model GeForce GTX 1070 Ti z topowej serii Aorus, który choć na papierze - żeby nie było - ma standardowe taktowania, to za pomocą jednego kliknięcia podkręci się nawet o 88 MHz.
Wystarczy użyć aplikacji AORUS Graphics Engine, by w prosty sposób przetaktować układ graficzny do wartości 1683 MHz i 1771 MHz. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, by kartę samodzielnie wykręcić do granic możliwości.
Mamy tu oczywiście do czynienia z rdzeniem GP104-300, wyposażonym w 2432 jednostek cieniujących, 152 jednostek teksturujących i 64 ROP. Warto przypomnieć, że standardowe taktowania każdego GTX-a 1070 Ti wynoszą 1607 MHz (domyślnie) i 1683 MHz w trybie Boost. Jak jednak informuje Gigabyte, wystarczy użyć aplikacji AORUS Graphics Engine, by w prosty sposób przetaktować układ graficzny do wartości 1683 MHz i 1771 MHz. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, by kartę samodzielnie wykręcić do granic możliwości.
Test NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti - Nemezis AMD Radeon RX Vega 56
W dalszym podkręcaniu niniejszego modelu z pewnością pomoże sprawdzony układ chłodzenie WindForce 3X z trzema wentylatorami, które przestaną się obracać podczas spoczynku. Karta posiada ponadto autorski laminat, backplate usztywniający konstrukcję oraz podświetlenie RGB Fusion. Układ Gigabyte GTX 1070 Ti Aorus wyposażono w sekcję zasilania w konfiguracji 6 + 2. Do zasilania wystarczy jedno 8-pinowe złącze. Z tyłu znajdziemy standardowe wejścia wideo w postaci jednego DVI, trzech DisplayPort 1.4 i jednego HDMI. Nieznana jest cena i data pojawienia się karty w sklepach.
Powiązane publikacje

AMD Radeon RX 9070 XT nadal na szczycie listy bestsellerów w MindFactory. Również tańsze modele RDNA 4 są rozchwytywane
194
AMD FSR 4, FSR 3.1 z Frame Generation oraz Intel XeSS 2 z Frame Generation w końcu zmierzają do Cyberpunk 2077
104
Prawie 20-letnie karty AMD Radeon wciąż otrzymują aktualizacje sterowników. Sprawdź, czy Twoja też się załapie
36
NVIDIA GeForce GT 1030 nie daje rady w nowych grach nawet z pomocą FSR, choć wzrost wydajności i tak jest imponujący
74