ELSA RTX 2080 Ti ERAZOR GAMING - Powrót legendarnej marki?
Na rynku sprzętu komputerowego funkcjonują prawdziwe firmy z krwi i kości, które towarzyszą nam od lat i mają szeroką ofertę różnych podzespołów i akcesoriów, oraz "marki" będąca tak naprawdę tylko importerami, doklejającymi własne logo i ewentualnie delikatnie modyfikującymi gotową propozycję z katalogu chińskiego producenta OEM. Z wymienieniem nazw obecnych gigantów z pierwszej grupy raczej nikt nie miałby problemu - ASUS, ASRock, MSI, Gigabyte, Corsair. A pamięta ktoś jeszcze coś takiego jak "ELSA"? Wbrew pozorom firma nadal żyje! Co więcej zaprezentowała właśnie nową konsumencką kartę graficzną opartą na GPU od NVIDII, a dokładniej model GeForce RTX 2080 Ti ERAZOR GAMING.
Marka cały czas żyje i wydaje nowe produkty, skupiając się jednak głównie na topowych układach od NVIDII. Potwierdza to japońska strona, gdzie zobaczyć możemy również autorskie warianty Pascali oraz starsze Turingi.
Test GeForce RTX 2080 Ti SLI - podwójna wydajność czy problemy?
ELSA Technology, to nazwa kojarzona raczej przez starszych czytelników, byłych posiadaczy takich perełek jak Riva TNT2 czy GeForce 2 MX 400. Nic dziwnego, gdy mowa o firmie założonej w 1980 roku w Niemczech, która w 2002 ogłosiła bankructwo. Ostały się tylko odłamy w Azji, a dokładniej funkcjonujące od 1997 roku ELSA Japan Inc. oraz tajwańskie ELSA Technology Inc. założone już w 2003 roku. O obu było w Europie cicho, aż do teraz. Japoński producent wraz we współpracy z INNO3D przygotował nowe karty graficzne oparte na architekturze NVIDIA Turing.
NVIDIA nie planuje wprowadzenia karty GeForce RTX 2080 Ti Super
ELSA GeForce RTX 2080 Ti ERAZOR GAMING to 2,5-slotowa karta graficzna o wymiarach 268 x 51 x 114 (długość x szerokość x wysokość) milimetrów. Mamy tutaj do czynienia z autorskim układem chłodzenia SAC 3 (Silent Air Cooling Ver. 3), który korzysta z aluminiowego, bogato użebrowanego radiatora, dwóch wentylatorów, czterech 6-milimetrowych rurek cieplnych oraz metalowego backplate. Zegary karty to 1350 MHz na rdzeniu bazowo i 1590 MHz w trybie GPU Boost oraz 14 000 MHz dla pamięci VRAM GDDR6. Wśród dostępnych złącz wideo znajdziemy trzy DisplayPort 1.4a, jedno HDMI 2.0b oraz jedno USB 3.1 Gen2 Typ-C (port VirtualLink).
Zielone PCB i radiator mniejszy niż na chipsecie płyty głównej. Kiedyś to było...
Test NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER - Prawie jak GeForce RTX 2080
Jak widać specyfikacja nie jest topowa - konkurencja w postaci ASUSa czy MSI potrafi zagwarantować wyższe zegary. Mimo wszystko to spora ciekawostka i miła nowina dla osób, które pamiętają starsze produkty od ELSA. Marka bowiem cały czas żyje i wydaje nowe karty graficzne, skupiając się jednak głównie na topowych układach od NVIDII. Potwierdza to japońska strona, gdzie zobaczyć możemy również inne autorskie warianty Pascali, między innymi GTX 1080 Ti, GTX 1080, GTX 1070 Ti oraz GTX 1070, jak i "starsze" Turingi - RTX 2070, RTX 2080 i RTX 2070. Ot, po prostu ELSA nie jest zainteresowana najwyraźniej rynkiem europejskim. A szkoda, bo ich układy chłodzenia wyglądają schludnie i utrzymane są w neutralnej czerni.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają wydajność w wielu popularnych grach komputerowych
0
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90