Oszust wyłudził ponad 100 mln dolarów od Facebooka i Google
Jeśli chodzi o przekręty finansowe, to zazwyczaj kojarzą się nam z biznesmenami lub ogromnymi korporacjami. Rzadko kiedy dochodzi do tego, by szary obywatel był w stanie uczynić to w odwrotnym kierunku. Była taka sytuacja 11 lat temu, gdy niezadowolony z umowy z bankiem klient w Rosji zeskanował dokument i zmodyfikował go. Tinkoff Credit Systems nie doczytał zmian jakie pewien sprytny Rosjanin wprowadził w drobnym druczku i zmusił go do przyznania 0% stopy procentowej dla karty kredytowej, żadnych opłat za prowadzenie konta i wprowadził karę 3 mln rubli za każdy przypadek niewywiązania się z warunków ze strony banku. Tym razem, mężczyzna z Litwy oszukał firmy znacznie większego kalibru, wyłudzając łącznie ponad 100 milionów dolarów od Facebooka i Google.
Evaldas Rimasaukas podszywając się za pracowników Quanta Computer wyłudził łącznie 122 mln dolarów od Facebooka i Google. Teraz grozi mu do 30 lat więzienia.
Evaldas Rimasaukas podszywał się za przedstawicieli Quanta Computer z Tajwanu – firmy, która prowadziła interesy z Facebookiem i Google. Scammer wysyłał fałszywe faktury, kontrakty i listy Facebookowi, którzy myśleli, że prowadzą korespondencję z menedżerami z tajwańskiej korporacji. Do tego celu stworzył bardzo skomplikowaną siatkę działalności, a pieniądze krążyły po sześciu różnych krajach na świecie, zanim trafiły do Litwina. Ponadto, dla większego zamętu, założył on także firmę o tej samej nazwie w swoim ojczystym kraju. Rimasaukas pomiędzy 2013 a 2015 wyłudził od Facebooka 99 milionów dolarów, a od Google kolejne 23 mln.
Elon Musk stanie przed sądem. Komisja SEC zarzuca mu oszustwo
Przestępca został wydalony do USA w 2017 roku i przyznał się teraz do winy, a stawianymi mu zarzutami były oszustwa telekomunikacyjne, kradzież tożsamości oraz pranie brudnych pieniędzy. Oszust zgodził się zwrócić kwotę bliską 50 mln dolarów. Grozi mu nawet aż do 30 lat więzenia, w zależności od tego czy sąd uzna go winnym postawionych zarzutów. Ostateczny werdykt zapadnie 24 lipca. Najbardziej zaskakujące w tym wszystkim, że nawet takie korporacje jak Facebook i Google dały się nabrać na szwindel i phishing a na dodatek na tak ogromne kwoty. Jak widać, nieśmiertelne są słowa Kevina Mitnicka, że najsłabszym ogniwem w kwestii (cyber-)bezpieczeństwa jest ostatecznie człowiek.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57