Intel planuje wprowadzenie nowej architektury MIC dla HPC
Pamiętacie jeszcze projekt o nazwie Larrabee? Miał on wprowadzić Intela na rynek kart graficznych, na którym nadal rządzi AMD oraz NVIDIA. Ostatecznie projekt okazał się niewypałem, przez co zaprzestano jego rozwoju. Intel wpadł jednak na nowy pomysł, który wprowadzi architekturę MIC do zastosowań w centrach obliczeniowych. Wszyscy wiemy, że zapotrzebowanie na wydajność w tego typu placówkach jest naprawdę duża. Architektura MIC (Many Integrated Core) zakłada użycie wielu rdzeni, które w przypadku układów graficznych nie dawały spodziewanej wydajności. Zastąpienie ich odmianą x86 może wprowadzić Intela do wielu superkomputerów. Z taką myślą powstała rodzina Knights, która zaatakuje rynek wykorzystujący superkomputery w centrach obliczeniowych. Pierwszym produktem oferowanym przez Intela będzie układ Knights Corner, składający się z 50 rdzeni Pentium wykonanych w 22 nanometrowym procesie produkcyjnym.
Produkt ma oferować wydajność na poziomie 1 TFLOP dla obliczeń zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji. Architektura MIC różni się od produktów AMD oraz NVIDII tym, że korzysta z rdzeni x86. Idąc dalej, produkty Intela zbudowano na zmodyfikowanej, lecz nadal 16-letniej architekturze Pentium. "Niebiescy" zapowiadają, że kolejne generacje MIC będą wydajniejsze i pokonają konkurencję. AMD i NVIDIA mają jednak w zanadrzu GCN oraz Kepler.
Intel MIC
Źródło: VR-Zone
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4