Intel Cannon Lake-U - rzut okiem na procesor Core i3-8121U
10 nm - to oznaczenie z pewnością spędza sen z powiek niejednemu inżynierowi firmy Intel. Choć nowa litografia pierwotnie miała pojawić się na rynku w 2016 roku, to okazała się być na tyle problematyczna, że dwa lata później po korzystających z niej procesorach ani widu, ani słychu... z pewnym wyjątkiem. Pierwszy laptop wyposażony w procesor z opartej o nowy proces technologiczny rodziny Cannon Lake, został zaprezentowany przez Lenovo. Co prawda znajdujący się na jego pokładzie niskonapięciowy Intel Core i3-8121U prawdopodobnie nie jest najbardziej reprezentatywnym przedstawicielem dla całej nadchodzącej generacji, jednak wystarczył on ekipie z TechInsights do przeprowadzenia szczegółowej analizy.
Chip Intel Cannon Lake-U jest mniejszy od swojego poprzednika mimo implementacji większego układu graficznego i instrukcji AVX-512.
Intel Core i3-8121U - premiera pierwszego układu Cannon Lake
Pierwsze wnioski z analizy nowego procesora dotyczą jego rozmiaru, bowiem nawet ta informacja póki co utrzymywana jest przez Niebieskich w tajemnicy. Choć przejście z 14 nm na 10 nm powinno przynieść znaczą redukcję powierzchni samego chipu, to na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać. Nowa jednostka posiada powierzchnię ok. 71 mm², podczas gdy analogiczne układy z wykonanej w 14 nm rodziny Broadwell-U mają 82 mm². Owszem, Cannon Lake-U jest mniejszy, ale nie na tyle, jak wskazywałaby na to zmiana procesu. Co w takim razie dzieje się z tą nadwyżką powierzchni? Otóż okazuje się, że jest ona zagospodarowana i to całkiem efektywnie.
Lenovo IdeaPad 330-15ICN w wersji z Intel Cannon Lake-U
Dużo miejsca zajmuje przede wszystkim nowy układ graficzny, który co prawda nadal należy do rodziny GT2, jednak ilość jednostek wykonawczych (EU) została podniesiona blisko dwukrotnie, bo z 24 do 40. Zła wiadomość? W przypadku omawianego Core i3-8121U pozostaje on nieaktywny, co jest najprawdopodobniej pokłosiem problemów z niskim uzyskiem, jednak w przyszłych produktach ma szansę przynieść znaczącą poprawę wydajności graficznej. Dużo miejsca zajmuje także moduł odpowiedzialny za obsługę instrukcji AVX-512, które wraz z nowym procesorem zadebiutowały na rynku konsumenckim. Jak więc widać, wraz z architekturą Cannon Lake możemy spodziewać się kilku ciekawych usprawnień. Pytanie jednak kiedy będziemy wreszcie mogli z nich skorzystać? Tu niestety nie mam dobrych wiadomości, ponieważ masowa produkcja w 10 nm ruszy dopiero w 2019 roku*.
*No bo przecież nie zanotuje już kolejnych opóźnień, prawda?
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7