Intel ARC Alchemist - pierwszy test wydajności flagowej karty graficznej stawia układ na poziomie GeForce RTX 3070 Ti
Jeszcze przed końcem pierwszego kwartału tego roku Intel powinien oficjalnie zaprezentować karty graficzne z rodziny ARC i oparte na układach Alchemist. Podczas targów CES 2022 nie podzielono się konkretnymi informacji, prócz lakonicznej wzmianki o pracach nad blisko 50 różnymi urządzeniami OEM (desktopy i laptopy), które będą oferowały najnowsze rozwiązania Intela. Choć producent nadal nie ujawnia szczegółów dotyczących wydajności w kontekście porównania z konkurencyjnymi kartami NVIDII oraz AMD, w sieci pojawiła się nowa poszlaka. Mowa bowiem o wpisie w bazie SiSoft Sandra, gdzie przetestowano tym razem najmocniejszy wariant Intel ARC, o potencjalnej nazwie ARC A780. W teście sprawdzającym czystą moc obliczeniową GPU, Intel wypada naprawdę dobrze.
W bazie programu SiSoft Sandra pojawiła się flagowa karta graficzna Intel ARC Alchemist. W teście wypadła nieco lepiej niż GeForce RTX 3070 Ti.
Intel ARC - zdjęcia układów graficznych Alchemist oraz nowe informacje o specyfikacji, wydajności i premierze kart
W bazie programu SiSoft Sandra pojawiła się próbka inżynieryjna flagowej karty graficznej Intel ARC. Mowa o układzie zbudowanym m.in. z 32 bloków Xe-CORE, 4096 procesorów strumieniowych oraz 16 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali. Wpis w SiSoft Sandra ujawnia także, że karta graficzna Intela pracowała z zegarem 2100 MHz. Test przeprowadzono w scenariuszu General Purpose Processing Data, gdzie topowy Intel ARC uzyskał wynik 9017,52 Mpix/s. Co ciekawe, w tym samym teście karta NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti uzyskuje wynik 8369,51 Mpix/s. Różnica wynosi niecałe 8% na korzyść Intela. Przypominamy, że według dotychczasowych informacji, topowy Intel ARC ma być konkurencją m.in. dla wspomnianej karty GeForce RTX 3070 Ti.
Intel ARC - firmy szykują ponad 50 urządzeń z układami graficznymi Alchemist. Death Stranding Director's Cut ze wsparciem dla XeSS
Analizując dalej wyniki, możemy zauważyć, że karta Intela radzi sobie lepiej przede wszystkim w obliczeniach typu Double-float General Purpose oraz Quad-float General Purpose. Obie karty radzą sobie porównywalnie w kontekście pakietu Half-float, natomiast w Single-float to NVIDIA wypada nieco lepiej od Intela. Oczywiście SiSoft Sandra nie przekłada się na rzeczywiste wyniki w grach. Dużo tutaj będzie zależeć od sterowników oraz optymalizacji pod architekturę Xe-HPG. Sam test w Sandrze daje jednak pierwszy wzgląd w czystą moc obliczeniową układu Intela.
Powiązane publikacje

ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
36
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
181
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90
AMD Radeon RX 9070 GRE został oficjalnie zaprezentowany w Chinach - Potwierdzono specyfikację i cenę karty RDNA 4
56